Niebywale dobrze zachowane szczątki ptaka odnaleźli poszukiwacze skamieniałości kości słoniowej niedaleko miejscowości Biełaja Góra w północno-wschodniej Syberii. Znalezisko trafiło do naukowców w Szwedzkim Muzeum Historii Naturalnej. Badania prowadzone m.in. przez Nicolasa Dusseksa i Love Daléna trwały około dwóch lat. Analiza genetyczna wykazała, że są to szczątki przedstawiciela rodziny skowronków, a konkretnie górniczek zwyczajny (Eremophila alpestris). Datowanie radiowęglowe wykazało, że żył około 46 tys. lat temu.
Doskonale zachowane szczątki ptaka. Żył ok. 46 tys. lat temu
W rozmowie z CNN Dalén stwierdził, że ptak może być przodkiem dwóch podgatunków skowronka – jednego zamieszkującego tereny północnej Rosji, drugiego z mongolskiego stepu. – To odkrycie wskazuje, że zmiany klimatyczne, które miały miejsce pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, doprowadziły do powstania nowych podgatunków – powiedział telewizji naukowiec.
>>> Pożary na Syberii pochłonęły obszar wielkości Belgii
Wyjątkowo dobry stan szczątków tylko częściowo można wytłumaczyć faktem, że przeleżały one w zmarzlinie. Przyczyną mogło być też to, że błoto i brud stopniowo osadzały się na ptaku, a także stabilne podłoże.
Naukowcy badają szczątki także innych zwierząt, m.in. mamutów i wilków. Nicolas Dussex powiedział, że badania takich okazów są “bezcenne”, gdyż m.in. pozwalają na odzyskanie DNA lub RNA. To z kolei może otworzyć nowe możliwości badania ewolucji fauny z epoki lodowcowej i zrozumienie jej reakcji na zmiany klimatu dziesiątki lat temu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS