Szczepionka przygotowana przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę BioNTech jest według ostatecznych wyników końcowej fazy badań klinicznych skuteczna w 95 proc. Substancja wywołuje reakcję immunologiczną u pacjentów ze wszystkich grup wiekowych, przy jej stosowaniu nie zaobserwowano poważnych skutków ubocznych. Szczepionka podawana jest w dwóch dawkach, w odstępie trzech tygodni, a odporność na chorobę pojawia się po 28 dniach od zaaplikowania pierwszej dawki, po tygodniu od podania drugiej. Szczepionka Pfizera musi być transportowana i przechowywana w temperaturze minus 70 st. C., firma produkuje specjalne opakowania, które mają ułatwić ten proces.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zapowiedziała, że jej eksperci ocenią skuteczność szczepionki Pfizera na spotkaniu 10 grudnia, po tym substancja mogłaby zostać awaryjnie dopuszczona do użytku w USA. Decyzji Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie zezwolenia na użycie substancji w krajach Unii Europejskiej należy się spodziewać 29 grudnia.
Amerykański koncern Moderna opracował swoją szczepionkę we współpracy z amerykańskim Narodowym Instytutem Zdrowia. Badania potwierdziły, że substancja okazała się skuteczna w ponad 94 proc. przypadków jej podania. Podobnie jak preparat Pfizera/BioNTechu substancja jest oparta na nowej technologii mRNA po raz pierwszy stosowanej przy produkcji szczepionek. Substancja Moderny musi być magazynowana w temperaturze minus 20 st. C., później może być jeszcze przez miesiąc przechowywana w temp. od minus 2 do minus 8 st. C. Szczepionkę podaje się w dwóch dawkach w odstępie czterech tygodni. FDA zapowiedziało, że preparat Moderny zostanie oceniony 17 grudnia, EMA zdecyduje o zatwierdzeniu jej do użycia w UE do 12 stycznia.
Brytyjski koncern AstraZeneca przygotował szczepionkę przeciwko Covid-19 we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim. Przy optymalnej dawce jej skuteczność wyniosła ok. 90 proc. Szczepionkę podaje się w dwóch dawkach w odstępie miesiąca. Testy kliniczne nie potwierdziły poważnych efektów ubocznych. Preparat jest szczepionką wektorową, ten rodzaj technologii medycznej jest stosowany również w innych szczepionkach, w tym tych przeciwko wirusowi ebola. Substancja może być przechowywana w temperaturze 2-8 stopni przez co najmniej 6 miesięcy. Rozpoczął się już formalny proces oceny substancji przez regulatora rynku farmaceutycznego w Wielkiej Brytanii.
Rosyjski Ośrodek im. Gamalei opracował szczepionkę przeciwko Covid-19 Sputnik V. Podawana jest w dwóch dawkach w odstępie dwóch tygodni. Badania kliniczne potwierdziły 92 proc. skuteczność substancji w 28 dni po podaniu pierwszej dawki i 95 proc. po 42 dniach; nie stwierdzono poważnych skutków ubocznych. Szczepionka musi być przechowywana w temperaturze minus 18 st. C. Masowe szczepienia w Rosji powinny się rozpocząć przed końcem br.
Za … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS