A A+ A++

W 2015 roku egipskie władze zadecydowały o przeniesieniu stolicy państwa z przeludniającego się Kairu do zupełnie nowej, wybudowanej od zera metropolii. Nowa Stolica Administracyjna powstaje na pustyni, ok. 45 km na wschód od obecnej. Według projektu Egypt Vision 2030 miasto ma zajmować przestrzeń 750 km². Obecne prace są na zaawansowanym poziomie, a pierwsi mieszkańcy już się wprowadzili.

Zobacz wideo
Kuchnia egipska, czyli przysmaki znad Nilu, których musisz spróbować

Nowa Stolica Administracyjna w Egipcie – technologiczne miasto przyszłości?

Jak donosi agencja Reuters, nową stolicę zamieszkują na razie urzędnicy państwowi, którzy osiedli na zabudowanym fragmencie pustyni jeszcze w lipcu ubiegłego roku. Egipski rząd planuje przenieść część wciąż rosnącej populacji Kairu do megamiasta, które ma posłużyć za model “technologicznego miasta przyszłości”. W ramach pierwszego etapu prac mają powstać obiekty takie jak: opera, megameczet, największa katedra na całym Bliskim Wschodzie, a także najwyższa wieża w Afryce, wznosząca się na wysokość 70 pięter.

W 2023 roku zaczął kursować pociąg elektryczny łączący obecną stolicę z jej następczynią. Na 2024 rok zaplanowano uruchomienie kolei jednoszynowej. Póki co w mieście powstało już 100 tys. mieszkań, które zamieszkuje obecnie 1200 rodzin. Już wkrótce swoje siedziby otworzą tam największe egipskie banki i inne instytucje.

Władze Egiptu zainwestowały w projekt megamiasta miliardy dolarów. A to jeszcze nie koniec

W planach jest jeszcze druga, trzecia i czwarta faza prac. Drugi etap ma zostać zakończony do 2027 roku. Ostatecznie miasto ma zamieszkiwać ok. 6,5 miliona osób, a sama metropolia składać się będzie z 25 dzielnic usługowych i 21 dzielnic mieszkalnych. Ambitne plany zakładają także budowę ogromnego obiektu sportowego – Miasta Olimpijskiego ze stadionem na ponad 90 tys. osób. 

W 2019 roku oszacowano, że całkowity koszt inwestycji wyniesie niemal 60 miliardów dolarów, co w opinii niektórych ekonomistów ma się przyczynić do powiększenia zadłużenia kraju oraz osłabienia egipskiej waluty. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMrozy w Warszawie. Policja apeluje o reagowanie, gdy widzimy kogoś zagrożonego wychłodzeniem
Następny artykułNie masz planów na karnawał? Mamy coś dla Ciebie