Ponad 100 osób uczestniczyło w dwóch rajdach turystyczno-krajoznawczych zorganizowanych przez Stowarzyszenie GoSport dla uczczenia Roku Flisactwa w Toruniu.
Spławianie towarów Wisłą na tratwach było przez wieki charakterystycznym elementem toruńskiego krajobrazu. Flisacy mieli tu swoje stałe miejsca kwaterowania, gospody, w których spędzali czas podczas postoju oraz specyficzne dla tej grupy zwyczaje i tradycje. Przez kilkaset lat w mieście działał port śródrzeczny, który był jednym z ważniejszych w Polsce. Ogromny zegar na wieży katedry śś. Janów, nazywany flisaczym, wskazywał czas flisakom przepływającym przez Toruń. Według jednej z legend to Flisak uratował Toruń przed plagą żab, a jego pomnik jest do dzisiaj jednym z symboli miasta.
Rok 2024 obchodzimy w Toruniu jako Rok Flisactwa. Z tej okazji Stowarzyszenie GoSport zorganizowało 27 kwietnia i 11 maja dwa turystyczno-krajoznawcze rajdy rowerowe “Flisackim Szlakiem”. W bezpłatnych wydarzeniach wzięło udział ponad 100 miłośników rekreacji, krajoznawstwa i historii regionu. Podczas obu rowerowych przejażdżek, komandor rajdów, toruński przewodnik Paweł Bukowski zaprezentował flisackie tradycje związane z Toruniem. Te – podobnie jak toruńska starówka – zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Rowerzyści odwiedzili m.in. m.in. kaplicę szyperską (św. Barbary) w katedrze śś. Janów, pomnik flisaka na Rynku Staromiejskim, usłyszeli też o jednym z najważniejszych toruńskich zwyczajów flisackich tzw. frycowym. W nieistniejącej już Gospodzie pod Turkiem młodzi adepci flisactwa przechodzili chrzest. Uczestnicy odwiedzili też południowo-zachodnie przedmieście nad Wisłą, zwane Rybakami, które było jednym z bardziej rozwiniętych i wyspecjalizowanych przedmieść toruńskich.
Trasy rajdów liczyły około 10 kilometrów. Finałem były krótkie quizy historyczne z drobnymi nagrodami. Imprezy były dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.
Fot. Stowarzyszenie GoSport
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS