Oszuści nie próżnują i wymyślają coraz to nowe sposoby na wyciągnięcie pieniędzy z cudzej kieszeni.
Wczoraj (9.01.2020) do mieszkanki Iławy zadzwonił mężczyzna, który podał się za oficera policji CBŚP. Powiedział, że jest prowadzona akcja, wymierzona przeciw oszustom. Zapytał pokrzywdzoną o oszczędności jak i wysokość emerytury oraz lokaty i bank, w którym trzyma pieniądze. Dostał wszystkie informacje. Na koniec kazał zadzwonić pod 112 i zweryfikować swoje dane w policji. Oczywiście rozmowa była prowadzona przez telefon stacjonarny, a oszust nie odłożył słuchawki.
Pokrzywdzona, nie rozłączając się, wybrała numer 112 i po chwili w słuchawce odezwał się kolejny oszust, który podał się za oficera dyżurnego i potwierdził działania. To przekonało kobietę do dalszej współpracy. Kolejna rozmowa z oszustami były już prowadzona przez telefon komórkowy, który pokrzywdzona podała sprawcom. Ustalili, że kobieta pójdzie do banku gdzie ma konto i weźmie pożyczkę w kwocie 20.000 zł, która zostanie umieszczona w depozycie bankowym a następnie przekazana „funkcjonariuszom”. Na szczęście podczas rozmowy z oszustami do kobiety przyszedł syn, który uświadomił ją, że jest to oszustwo.
Po raz kolejny ostrzegamy!
W przypadku oszustw „na policjanta” pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy!
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas w ten sposób oszukać, podając się przez telefon za policjanta – natychmiast zakończmy taką rozmowę! Nie wdawajmy się w dialog z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować – powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub dobrych znajomych, a o całym zdarzeniu natychmiast trzeba powiadomić policję.
Apelujemy również do opiekunów osób starszych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie seniorom z naszego otoczenia.
Pamiętajmy – zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności ich życia.
KPP Iława
[email protected]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS