A A+ A++

W obliczu wielkich ulew na południu Polski i możliwych podtopień, Dowództwo Generalne zapowiedziało gotowość użycia ciężkiego sprzętu w najbardziej zagrożonych regionach. Do walki z żywiołem przygotowywane są wojskowe amfibie PTS-M. To niezmodernizowane maszyny pamiętające wielką powódź 1997, przed którą już miały być wycofywane ze służby.

Według IMGW i meteorologów na południowym zachodzie Polski prognozowane są niezwykle intensywne opady deszczu. Na Dolnym Śląsku ma spaść tyle samo opadów deszczu ile w momencie poprzedzającym powódź tysiąclecia w 1997 roku. Południowe miasta Polski jak Wrocław, Opole czy Kraków przygotowują się na najgorsze.

Deklarację działania w obliczu możliwej powodzi wyraziło Wojsko Polskie. Nie tylko mowa tu o mobilizacji Wojsk Obrony Terytorialnej, ale także przygotowaniu ciężkiego sprzętu, który może zostać wykorzystany do m.in. ewakuacji w momencie podtopień. Jaki sprzęt pokazało Dowództwo Generalne?

Na platformie X zamieściło wpis, informujący o mobilizacji Inżynieryjnych Grup Zadaniowych armii. Na dodanych zdjęciach można zobaczyć jeden z podstawowych wozów inżynieryjnych – amfibię PTS-M. W przypadku powodzi będzie to jeden z podstawowych wozów, transportujący żołnierzy do pomocy i ratujący ludzi… jeśli będzie mógł wyjechać.

Zabytkowe amfibie PTS mają uratować ludzi przed powodzią

PTS-M to opracowany w ZSRR gąsienicowy transporter pływający, który wszedł do służby w 1965 roku. Obok dwuosobowej załogi może pomieścić ponad 50 osób. Od lat 70. jest podstawowym wozem oddziałów sapersko-inżynieryjnych polskiej armii, służącym do transportu żołnierzy i sprzętu przez akweny.

Parametry taktyczno-techniczne wozów PTS-M:

  • Długość: 11,43 m
  • Szerokość: 3,3 m
  • Wysokość: 2,65 m
  • Masa całkowita: 27700 kg
  • Maksymalna masa ładunku: 5000 kg (na lądzie), 10000 kg (po wodzie)
  • Napęd: silnik diesla ChTZ V-54P o mocy 350 KM
  • Prędkość maksymalna: 42 km/h (na lądzie),11 km/h (po wodzie)

Wozy PTS-M miały być wycofane przed 1997

Obecnie Wojsko Polskie ma posiadać 282 aktywnych wozów PTS-M, z których 21 jest zmodernizowanych do wersji ratowniczych. W 2021 roku portal Defence24 podawał, że najstarsze z aktywnych amfibii PTS-M mogą mieć aż 30-40 lat. Od lat mówi się o potrzebie ich modernizacji. … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwidniczanka walczy o tytuł Polska Miss Nastolatek
Następny artykuł“Siła zewnętrzna”. Szydło: Tusk zapowiedział nie tylko łamanie prawa