Wobec bezprecedensowego i dokonanego z naruszeniem prawa międzynarodowego ataku Rosji na Ukrainę, w porozumieniu z rządem Rzeczypospolitej Polskiej, przygotowaliśmy na terenie województwa podkarpackiego punkty recepcyjne, których zadaniem będzie przyjęcie i obsługa w pierwszym zakresie osób, które zdecydują się opuścić terytorium Ukrainy – mówiła w trakcie konferencji wojewoda Ewa Leniart.
Na terenie województwa podkarpackiego przygotowaliśmy cztery punkty oraz jeden dodatkowy na dworcu w Przemyślu dla obsługi ruchu kolejowego – dodała.
Ta pierwsza pomoc udzielana w punktach będzie dotyczyć wsparcia prawnego, zalegalizowania pobytu, udzielenie pomocy medycznej oraz zabezpieczenia pod względem spożywczym, sanitarnym i humanitarnym – mówiła Ewa Leniart.
Wojewoda podkreśliła, że prace związane utworzeniem oraz dalszym funkcjonowaniem punktów, zaangażowanie zostały służby takie jak Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Państwowa Straż Pożarna, Podkarpacka Policja, Polski Czerwony Krzyż oraz przedstawiciele samorządów.
Wojewoda dodała – że zgodnie z ich przeznaczeniem – punkty będą miały charakter pierwszego przyjęcia uchodźców.
Z punktów recepcyjnych, cudzoziemcy będą trafiać do województw gdzie odbędzie się ich zabezpieczenie pod względem czasowego pobytu. Dla Podkarpacia są to województwa: małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie, świętokrzyskie i łódzkie.
Jak podkreśliła Ewa Leniart, wojewodowie z tych regionów są przygotowani i mają ustalone miejsca dla osób, które zwrócą się z prośbą o udzielenie im schronienia na terytorium Rzeczypospolitej.
Wszystkie przejścia na terenie województwa podkarpackiego funkcjonują normalnie – zapewnił komendant Bieszczadzkiego Oddziały Straży Granicznej gen. bryg. Andrzej Popko.
Komendant główny PSP na teren województwa podkarpackiego skierował dodatkowe siły i środki. To m.in. autobusy do dyslokacji uchodźców. Dodatkowe wsparcie stanowią kadeci ze szkoły aspirantów z Krakowa, już obecni w naszym regionie – powiedział komendant wojewódzki PSP nadbrygadier Andrzej Babiec.
Policja zapewni bezpieczeństwo uchodźców, mieszkańców regionu oraz bezpieczeństwo na drogach. Komendant główny Policji skierował na Podkarpacie dodatkowe siły w postaci 270 funkcjonariuszy -zapewnił zastępca komendanta wojewódzkiego policji insp. Stanisław Sekuła.
W konferencji uczestniczyli również samorządowcy: starosta jarosławski Stanisław Kłopot oraz wójt gminy Radymno Bogdan Szylar.
Od 19 lutego zostały zniesione ograniczenia w ruchu granicznym na granicy z Ukrainą oraz w lotniczych przejściach granicznych. Zniesienie ograniczeń nie dotyczy granicy z Rosją i Białorusią (również połączeń lotniczych z Rosji i z Białorusi). Na wszystkich odcinkach podróżni wciąż są zobowiązani poddać się kwarantannie po przekroczeniu granicy.
Urząd ds. Cudzoziemców przygotował specjalny serwis z informacjami dla obywateli Ukrainy, szukających schronienia na terytorium RP.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS