A A+ A++

Po długich zimowych miesiącach, w których jest trudniejszy dostęp zarówno do naturalnego światła słonecznego, jak i świeżych warzyw i owoców, często pojawiają się niedobory składników odżywczych. Wiele osób skarży się na hipowitaminozę i niedobory składników mineralnych. Część nawet nie wie, że je ma. Jak uzupełnić te braki? Najskuteczniej, dbając o dobór dobrych produktów spożywczych. Esencją wartości odżywczych są koktajle. Dziś 3 propozycje dla wzmocnienia organizmu.

Czym jest hipowitaminoza?

Hipowitaminoza to zbyt niski poziom witamin, których organizm potrzebuje do obsługi  procesów życiowych. Wśród tych, których najczęściej brakuje po długich zimowych miesiącach są:

  • witamina C – silny przeciwutleniacz, ważny dla wzmacniania systemu odpornościowego,
  • witamina A – witamina o potencjale przeciwutleniającym, niezbędna dla zdrowia skóry i narządu wzroku,
  • witamina E – składnik o wyjątkowych właściwościach antyutleniających; okrzyknięta strażniczką młodości, witamina E hamuje procesy przedwczesnego starzenia komórek,
  • witaminy z grupy B – niezbędne dla optymalnej pracy systemu nerwowego i niezakłóconego przebiegu zdolności poznawczych,
  • witamina D3 – organizm potrafi ją syntetyzować, ale potrzebuje do tego odpowiedniej dawki promieni słonecznych, co na naszej szerokości geograficznej jest – przynajmniej od września do końca kwietnia – mocno utrudnione. Możemy pozyskać ją z produktów spożywczych, ale nie będą to wystarczające dawki. D3 jest witaminą, której suplementację zalecają specjaliści do spraw żywienia człowieka.

Zobacz również: Zamiast brać tabletki, włącz do diety. Wystarczy dwa razy w tygodniu

Zobacz również: Oczyszcza organizm z toksyn, pomaga przy odchudzaniu. Przepis poleca Ewa Wachowicz

Jakich składników mineralnych najczęściej brakuje nam po zimie?

Wśród minerałów, których najczęściej brakuje nam po okresie zimowym jest:

  • żelazo, które odpowiada między innymi za zdrowie krwi,
  • cynk, który warunkuje dobrą pracę systemu immunologicznego

Błonnik w wiosennym menu

W zimowym menu często jest również za mało błonnika, co w połączeniu z małą ilością promieni słonecznych sprawia, że metabolizm wielu osób wyraźnie zwalnia. Warto aktywnie go obudzić, dbając o podaż błonnika w diecie. Choć nie jest on składnikiem odżywczym, a substancją balastową, jest niezbędny do niezakłóconej pracy przewodu pokarmowego, prawidłowej perystaltyki jelit, a także metabolizmu tłuszczów i węglowodanów.

Zobacz również: Jeżeli już smażyć, to na jakim tłuszczu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Koktajl czy sok?

Soki i koktajle można nazwać esencją składników odżywczych i najszybszą metodą na uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów. Koktajle mają tę przewagę nad sokami, że zblendowane warzywa, owoce, orzechy, migdały, ziarna i nasiona zachowują znaczną część surowego włókna roślinnego (błonnika), którego soki są niemal zupełnie pozbawione. Jeśli zależy nam na rozbudzeniu ospałego metabolizmu, śmiało sięgnijmy po koktajle.

Po co dodatek tłuszczowy w koktajlu?

Najlepsza wersja koktajlu to taka, w której pierwsze skrzypce grają warzywa, a owoce są dodatkiem, nie odwrotnie. Te drugie, choć zdaniem wielu smaczniejsze, są źródłem fruktozy, czyli cukrów prostych.

Nie mniej ważne jest dodanie do koktajlu dobrej jakości tłuszczów roślinnych. Do blendowania świetnie nadają się orzechy, migdały, nasiona i ziarna. Jeśli z jakiegoś powodu (choćby alergii) nie możemy ich spożywać, dodajmy dobrej jakości, tłoczony na z … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKarambol na trasie wlotowej do Bydgoszczy. Na Osowej Górze zderzyło się pięć samochodów
Następny artykułJakimowicz przekroczył granicę? Tym razem naśmiewa się z… wieku dziennikarki. Tak mu odpowiedziała!