We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) oddalił skargę kasacyjną Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ), który spierał się z fiskusem o podatkową kwalifikację pieniędzy wypłacanych za sanitarny odstrzał dzików.
Na celowniku skarbówki. Podatek dla myśliwych
Sprawa była pokłosiem wniosku o interpretację podatkową. Związek wyjaśnił w nim, że na podstawie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz przepisów wykonawczych samodzielnie lub za pomocą swojego organu zleca sanitarny odstrzał zwierząt. PZŁ tłumaczył, że myśliwemu, któremu go zleca, przysługuje ryczałt, który ustala i wypłaca powiatowy lekarz weterynarii na podstawie faktury. Związek miał wątpliwości, jak kwalifikować podatkowo należności przekazane myśliwym – zarówno zatrudnionym, jak i nie – którym będzie zlecał odstrzał. Chodziło przede wszystkim o to, jakiego rodzaju to przychód i czy ewentualnie w związku z tym na PZŁ jako płatniku ciążą jakieś obowiązki.
Fiskus uznał, że rekompensata stanowiąca zwrot w formie ryczałtowej kosztów za każdą sztukę odstrzelonego zwierzęcia myśliwym – zarówno pracownikom, jak i nie – to przychód z innych źródeł. W ocenie urzędników kwoty te nie będą korzystały z limitowanego zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o PIT przewidzianego dla osób wykonujących czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich. Związek nie musi więc potrącać od nich PIT, ale ma sporządzić odrębnie dla każdego myśliwego informację PIT-11.
Czytaj więcej
PZŁ nie zgodził się z taką wykładnią przepisów. Zaskarżył ją, ale przegrał. Najpierw stanowisko fiskusa potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Jego z … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS