Miała być idylla, własne mieszkania z rządowymi dopłatami i stabilne miejsce do życia rodzinnego. Dla wielu jest to jednak wielka niewiadoma i niepewność.
Kilka tygodni temu mieszkańcy Nowego Nikiszowca, osiedla które miało być jedną ze sztandarowych inwestycji mieszkaniowych w aglomeracji, urządzili symboliczny pogrzeb swoich marzeń i obietnic rządu w sprawie projektu Mieszkanie Plus.
Kluczowym problemem jest brak informacji o tym, kiedy będzie można rozpocząć wykup mieszkań. Deweloper ponoć daje zapewnienia, że wszystko będzie tak, jak obiecywano, ale mieszkańcy mają inne zdanie.
Nadal nic nie jest wiadome. Nie znamy żadnych warunków poza tym, że opłaty będą wyższe a co za tym idzie również kaucja. Nie ma nawet nowych umów, a więc żeby zachować ciągłość, podpisywaliśmy aneksy do starych. Podobno nowe umowy mają być gotowe za 2 miesiące. Będą obowiązywały znowu przez 2 lata – opowiada nam jedna z mieszkanek, pani Anna.
Nic się nie zmieniło, zarówno w skali naszego osiedla, jak i wszystkich innych. Ruchy PFRu to tylko i wyłącznie gra na zwłokę do wyborów, aby czasem nie było kolejnej afery. Jest to bardzo dobrze zaplanowany biznes-plan, który na społecznych założeniach, finansowaniu z kasy państwowej i samorządowej, wreszcie oszukiwaniu ludzi, pozwolił spółce PFR na rozwój i budowę kolejnych osiedli, już całkiem komercyjnych, w bardzo szybkim tempie. Radzę sprawdzić, ile spółek i spółek zależnych MDR i PFR już jest oraz jak wieloma osobami są one powiązane, gdzie w większości z nich zasiadają te same osoby – pisze pan Jakub, w odpowiedzi na nasze zapytanie.
Mieszkania miały być wykupywane ponoć m.in. poprzez dopłaty do czynszu, co miesiąc mieszkańcy mieli wpłacać określone sumy dodatkowo, by stopniowo stawać się właścicielami nieruchomości. Miały być prowadzone kalkulacje obejmujące okres do 25-30 lat. Do tej pory nie wiadomo jednak, kiedy wykup będzie się mógł rozpocząć. I na jakich ostatecznie zasadach. Tymczasem podpisywane są kolejne umowy, a właściwie aneksy do umów najmu na czas określony.
Mieszkańcy twierdzą, że przed podpisaniem pierwszych umów obiecywano im, że propozycje planów finansowania – wykupu będą przedstawione w ciągu pierwszych dwóch lat. Tak się jeszcze nie stało.
Mieszkańcy żyją tutaj na czarno bez umów. Brak oferty Dojścia Do Własności (DDW). Brak naprawy usterek, m.in. popękane kanały wentylacyjne. Żadnych konkretnych informacji. W umowie nie ma zapisu o zatrzymaniu podwyżek do 2025, czyli na okres kolejnej umowy, a zapewnienia, że mail z taką informacją wystarczy nie jest dla nas wiarygodne. Wiąże się to z ciągłym zmienianiem zdania przez włodarzy. Oni kierują się każdą kropką umowy, dlatego my chcemy wszystko mieć na umowie, bo inaczej wyrażoną wolę mogą zmienić jak chcą. A odnośnie do dopłat do czynszu (nie wszyscy ją mają): w listach z Urzędu Miasta jest informacja, że dopłata jest stała na cały okres, a nie podwyższana jak miało mieć to miejsce po obiecanej pomocy ministra. Sytuacja z wykupem jest podobna do sytuacji jaką mają pierwsi nabywcy TBS. – pisze w kolejnym komentarzu pan Krzysztof, również mieszkaniec osiedla.
Nowy Nikiszowiec to ponad 500 lokali na które było ponad 2 tysiące chętnych, kilkaset, jak nie więcej osób nie jest pewnych swojej przyszłości w tym miejscu.
dwa dni temu wysłaliśmy maila do biura prasowego PFR, dziś przed godziną 12 otrzymaliśmy odpowiedź na kwestie nurtujące mieszkańców:
Oferta wykupu mieszkań na osiedlu Nowy Nikiszowiec zostanie przedstawiona najemcom w połowie 2024 roku. Okres trwania umowy najmu z dojściem do własności został ujednolicony dla wszystkich lokalizacji Funduszu Mieszkań dla Rozwoju i wynosić będzie 25 lat. Najemcy będą mogli również skorzystać z możliwości wykupu mieszkania w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%.
16 lutego 2023 roku Polski Fundusz Rozwoju i PFR Nieruchomości S.A. ogłosili instrumenty wsparcia skierowane do najemców osiedli Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Polegają one na „zamrożeniu” stawki czynszu najmu do końca 2025 roku oraz propozycji zwrotu zwaloryzowanej kaucji zabezpieczającej umowę najmu instytucjonalnego w wysokości stanowiącej równowartość jednego czynszu. Tuż po oficjalnym ogłoszeniu, do blisko 3 tysięcy rodzin trafiła pisemna informacja potwierdzająca, że każdy z obecnych najemców zostaje objęty wsparciem. Ze zwrotu kaucji – każdy najemca podejmował samodzielną decyzję – skorzystała większość lokatorów.
Zgodnie z deklaracjami stawka czynszu pozostanie na niezmienionym poziomie, a pierwsza waloryzacja czynszu nastąpi najwcześniej w styczniu 2026 roku. W czerwcu bieżącego roku do wszystkich najemców trafiły oświadczenia spółki MDR Katowice Sp. z o.o., w których potwierdzono, że nie będą dokonywane „waloryzacje czynszu wskaźnikiem inflacyjnym w nadchodzących latach 2024 i 2025, co za tym idzie czynsz do końca 2025 roku pozostanie na aktualnym poziomie bez uwzględnienia wskaźnika inflacji. Wybór tego trybu wiązał się z potrzebą jak najszybszego zapewnienia naszych najemców o utrzymaniu formuły ogłoszonego wsparcia.
Ponadto podjęto decyzję dotyczącą stałego obniżenia kaucji najmu do dwóch i czterech czynszów. Mniejszy (dwumiesięczny) wymiar obejmuje osoby poddające się weryfikacji finansowej. Nowe wartości kaucji dotyczą zarówno obecnych jak i nowych najemców. Najemcy osiedla Nowy Nikiszowiec, którzy przedłużyli umowy najmu otrzymają niezwłocznie stosowne informacje w tym zakresie.
Dla 25 już umów zawartych w Katowicach są zawierane aneksy, z których wynika wprost zamrożenie czynszu do 2025 r. Kolejnym przedłużającym umowę najemcom zostanie przedłożony aneks, w którym znajdzie się zapis o braku waloryzacji. Zgodnie z ogłoszonym w lutym br. programem wsparcia, kolejna waloryzacja czynszu nastąpi najwcześniej w styczniu 2026 roku.
Z poważaniem
Biuro prasowe
Będziemy przyglądać się sprawie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS