A A+ A++

Przed trzema milionami lat po Nowej Zelandii dreptały niewielkie pingwiny. Z czasem wyginęły, ale obecnie w Australii, Nowej Zelandii i na Tasmanii żyją ich krewniak, najmniejszy pingwin na świecie – pingwin mały – zwany na Nowej Zelandii kororā. Doktor Daniel Thomas i jego zespół z Massey University odkryli nieznany gatunek wymarłego pingwina badając dwie czaszki – osobnika młodego i dorosłego – znalezione na Wyspie Północnej.

Jean-Claude Stahl, Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa

To odkrycie pokazuje, że małe pingwiny jak kororā od trzech milionów lat są częścią nadbrzeżnego ekosystemu Nowej Zelandii. Przy rozważaniu historii tych zwierząt ważne jest wzięcie pod uwagę różnorodności ptaków morskich Nowej Zelandii i dynamicznego środowiska, w jakim żyły. Klimat w tym tym czasie znacznie się zmieniał, ale niewielkie pingwiny były odporne na te zmiany, mówi Thomas.

Nowa Zelandia jest niezwykle ważnym miejscem dla światowej populacji pingwinów. Stanowi ona miejsce lęgowe dla 1/3 gatunków pingwinów, a wiele innych gatunków odwiedza wyspy. Najnowsze odkrycie wspiera hipotezę mówiącą, że małe pingwiny pochodzą właśnie z Nowej Zelandii. Pokrewieństwo pomiędzy kororā a nowo odkrytym gatunkiem wymarłego pingwina sugeruje, że małe pingwiny żyjące obecnie w Australii pochodzą właśnie z Nowej Zelandii. Gatunek zyskał nazwę małego pingwina Wilson – Eudyptula wilsonae – na cześć zmarłej w ubiegłym roku wybitnej nowozelandzkiej ornitolog Kerry-Jayne Wilson.

Czaszki Eudyptula wilsonae trafiły do Muzeum Nowej Zelandii. Są teraz przedmiotem większych badań, w ramach których naukowcy badają bioróżnorodność Nowej Zelandii z czasów, gdy było tam znacznie cieplej niż obecnie i panowały temperatury, jakie mogą ponownie pojawić się pod koniec bieżącego wieku. Doktor Thomas mówi, że ocieplenie klimatu może przynieść znaczące zmiany w bioróżnorodności Nowej Zelandii. Wzrost temperatur oznacza, że więcej gatunków może uznać Nową Zelandię za nadającą się do zamieszkania, ważne jest więc, byśmy jak najwięcej dowiedzieli się o zwierzętach, które żyły tutaj, gdy ostatni raz było równie ciepło.

Dotychczasowe badania wykazały, że przez ostatnie trzy miliony lat małe pingwiny nie uległy większym zmianom fizycznym.

Na Nowej Zelandii odkryto skamieniałości niewielkiego wymarłego pingwina

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzefowa AMD wierzy, że AI wkrótce będzie integralną częścią projektowania chipów
Następny artykułWaldemar Woźniak ze Złotą Odznaką „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”