Zamek Lipowiec upatrzył sobie Witold Lesiewicz, reżyser “Bolesława Śmiałego”. Jeden z najważniejszych zabytków w regionie stał się scenerią historycznego filmu z 1971 r., opowiadającego o konflikcie polskiego króla z biskupem krakowskim Stanisławem ze Szczepanowa, zakończonym śmiercią duchownego w 1079 r.
Mury lipowieckiej twierdzy wraz z otaczającym ją lasem, możemy obejrzeć m.in. w scenie, gdy na zamek docierają posłańcy księcia kijowskiego Wsiewołoda. Jednym ze statystów był wówczas nastoletni wówczas Henryk Ziajka z Babic.
– Filmowcy szukali chętnych wśród miejscowych. Zgłosiłem się. Nie dość, że to fajna przygoda, to jeszcze parę groszy można było zarobić. Sceny do filmu były kręcony kilka dni. Na zamku siedzieliśmy praktycznie od rana do wieczora, czekając po kilka godzin na następne nagranie. Przebrali nas w stare ciuchy. W scenie, w której cały orszak zmierzał na Lipowiec, byłem jednym z tych idących z pochodniami. Na głowach mieliśmy kaptury. Kazali nam coś krzyczeć. Wozy jechały leśną drogą, która łączy się z szosą biegnącą obok szkoły w Babicach. Jednym z nich powoził gość, który jako jedyny we wsi miał szkapinę. Ucharakteryzowali go i dali mu rolę – opowiadał w rozmowie z „Przełomem” Henryk Ziajka.
W “Bolesławie Śmiałym” zagrali m.in. Aleksandra Śląska, Jerzy Zelnik, Piotr Fronczewski czy Ryszard Kotys, znany z roli Paździocha w “Świecie według Kiepskich”. Muzykę do tej produkcji stworzył wybitny kompozytor Wojciech Kilar.
Przeczytaj również:
Tyle zarabiają pracownicy szpitala
Pyszne rogaliki z orzechami. Spróbujcie ich sami
Lekkoatleci z Trzebini w pierwszym starcie z rekordami życiowymi
Nietrzeźwi rowerzyści i kierowca volkswagena
Rowerzyści przejechali w deszczu szlak papieski. Zobaczcie, jakie miejsca odwiedzili (WIDEO)
Dzieci grały, rodzice dopingowali (WIDEO, ZDJĘCIA)
Rolada z żółtym serem i mięsem
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS