Przedsiębiorcy mogą regulować wzajemne zobowiązania za pomocą gotówki, lecz jedynie do kwoty 15 000 zł brutto. Nie jest to żadna nowość. Limit ten obowiązuje już od 2017 roku, kiedy zmniejszony został z kwoty 15 tys. euro.
Od 1 stycznia 2020 r. w związku uruchomioną kilka miesięcy wcześniej tzw. białą lista podatników, zmieniły się przepisy dotyczące rozliczania samych kosztów.
Aktualnie, jeżeli przedsiębiorca dokona płatności swojemu kontrahentowi na kwotę powyżej 15 000 tys. zł na innych rachunek bankowy niż ten, które widnieje w białej liście podatników, nie będzie on mógł zaliczyć takiej płatności do kosztów uzyskania przychodu. Należy zatem pamiętać, aby rachunek, na który dokonujemy zapłaty za transakcję, był zweryfikowany w dniu realizowania danej płatności. Zasada ta wynika bezpośrednio ze znowelizowanego art. 22p ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Czym jest biała lista VAT?
Biała lista VAT to funkcjonujący od 1 września 2019 r. wykaz informacji o podatnikach VAT. Za jego pomocą przedsiębiorcy łatwo mogą zweryfikować swoich kontrahentów. Z wykazu dowiesz się czy twój kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT. Możesz sprawdzić także czy danemu podmiotowi odmówiono rejestracji bądź wykreślono lub przywrócono zarejestrowanie jako podatnika VAT.
W kontekście omawianego problemu, kluczowa jest jednak możliwość potwierdzenia numeru rachunku bankowego, na który powinieneś wpłacać należności swojemu kontrahentowi. Numery widniejące na białej liście VAT to bowiem numery firmowych rachunków bankowych, specjalnie przeznaczone do regulowania wzajemnych zobowiązań. To niezwykle istotna informacja, jeśli bowiem przelejesz pieniądze na rachunek nieuwzględniony w wykazie, nie będziesz mógł za … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS