Na Księżycu będziemy potrzebować energii – NASA zleca projekt pionowych paneli słonecznych
27.03.2021r. 12:06
www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Wkrótce człowiek wróci na powierzchnię Księżyca. Nie będzie to w 2024 r., ale zapewne kilka lat później już się uda. Tym razem jednak powrót ma być “na stałe”. Docelowo wszyscy najwięksi gracze rynku kosmicznego planują stworzenie załogowej bazy na Księżycu.
Przeważająca większość proponowanych załogowych baz księżycowych umiejscawiana jest na południowym biegunie naszego naturalnego satelity. Z jednej strony znajdują się tam kratery, we wnętrzu których powinny znajdować się potężne zapasy lodu wodnego, a z drugiej – stale dociera promieniowanie słoneczne i unika się trwającej 14 dni nocy księżycowej.
Jak jednak łatwo sobie wyobrazić, kiedy staniemy na biegunie Księżyca, to Słońce będzie bezustannie znajdowało się nisko nad horyzontem, wręcz tocząc się po nim. Aby zatem panele słoneczne skutecznie zbierały możliwie najwięcej światła słonecznego, muszą być ustawione pionowo. Co więcej, postawione do pionu muszą sięgać odpowiednio wysoko, aby pobliskie pagórki czy głazy nie zasłaniały im światła słonecznego.
Przy tym wszystkim muszą być możliwie jak najlżejsze i jak najwygodniejsze w transporcie z Ziemi na Księżyc.
Wszystkie firmy otrzymały od NASA po 700 000 dol. na opracowanie wstępnego projektu. Po roku, w trakcie analizy wyników agencja wybierze dwie firmy, który otrzymują dalsze wsparcie w wysokości 7,5 mln dol. na zbudowanie prototypów. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, pierwsze panele mogłyby stanąć na biegunie Księżyca jeszcze w tej dekadzie.
Źródło: spidersweb.pl
Czytaj również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS