Podczas wcześniejszych badań odnaleziono artefakt pochodzący z kultury łużyckiej. W trakcie wykopalisk trwających z przerwami od lipca został odnaleziony wał. To odkrycie, a także zdobyta wiedza na przestrzeni lat wskazuje na przebywanie ludzi na tym terenie ok. 2,5 tysięcy lat temu.
Wał ma regularny kształt, posiada zbitą strukturę – co jednoznacznie potwierdza pracę ludzkich rąk. Przemysław Dudzik – dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna potwierdza, że na ten moment nie ma pewności, w jakim celu został on wzniesiony.
W najwyższym punkcie wał ma ok. metra wysokości, z całą pewnością nie pełnił on funkcji osadniczych i prawie na pewno nie był wykorzystywany do celów obronnych.
Podczas prac archeologów nie udało się znaleźć żadnych przedmiotów użytkowych. Znaleziono jednak szczątki zwierzęcia i resztki paleniska, które mogą świadczyć o biesiadowaniu w tamtym miejscu. Znalezione elementy zostały oddane do badań, aby określić ich konkretny wiek, a także z jakim zwierzęciem mają do czynienia. Takie badania trwają maksymalnie dwa tygodnie.
Przy wykopaliskach pracuje w sumie 12 specjalistów. Nie jest wiadome, kiedy dokładnie prace archeologiczne na tym terenie zostaną zakończone.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS