Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego wymienia tabliczki na grobach powstańczych w Wielkopolsce. Będzie ich ponad 450.
Tylko na trzech cmentarzach w Gnieźnie zamieszczono ponad 200 nowych tabliczek. W części przypadków doszło do wymiany starych oznakowań na nowe, ale było też sporo wniosków o oznakowanie grobów tabliczkami złożonych w ostatnim czasie.
W całym powiecie gnieźnieńskim zamontowano około 300 tabliczek powstańczych. Poza Gnieznem najwięcej na cmentarzach w Łopiennie (30), Witkowie (19) i Czerniejewie (9). Akcja objęła również cmentarze w Strzyżewie Kościelnym, Modliszewku, Popowie Ignacewie, Dębnicy, Łubowie, Dziekanowicach, Sławnie, Kiszkowie, Łagiewnikach Kościelnych, Kłecku, Pomarzanach, Pawłowie, Żydowie, Niechanowie, Kędzierzynie i Mielżynie.
W powiecie wrzesińskim zamontowano nowe oznakowania na grobach około 100 powstańców, natomiast w powiecie słupeckim – około 40, głównie na cmentarzu w Powidzu.
– Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem potomków powstańców – mówi Robert Gaweł, prezes gnieźnieńskiego Koła TPPW. – Moment montażu tabliczki na grobie był dużym przeżyciem dla dzieci, wnuków i innych członków rodzin. Nowe oznakowanie pozwala lepiej pokazać miejsca pochówków uczestników Powstania Wielkopolskiego, co wpływa na zachowanie pamięci o bohaterach naszej niepodległości. Odebraliśmy wiele wyrazów wdzięczności.
Najwięcej osób towarzyszyło montażowi tabliczki na grobie Stanisława Pinkowskiego na cmentarzu w Łubowie. Poza rodziną powstańca, w tym syna Wojciecha Pinkowskiego, obecni byli przedstawiciele władz gminy z wójtem Andrzejem Łozowskim. W żywej lekcji historii uczestniczyli też uczniowie.
Znakowanie grobów potrwa do końca roku .Zadanie mogło zostać zrealizowane dzięki dofinansowaniu w wysokości 20 tys. złotych, jakie Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 otrzymało ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Partnerami realizacji zadania były gmina Powidz i gmina Gniezno.
Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, el
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS