By nasze mieszkanie było prawdziwie awangardowe należy zrezygnować z niepotrzebnych dodatków i masowo produkowanych mebli i dodatków. W awangardowym mieszkaniu odnajdzie się sztuka nowoczesna i współczesny design, pełen nowatorskich pomysłów. A samo wnętrze będzie wymagać sporej odwagi, gdyż każdy dobrany element będzie przecierał nowe szlaki i z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu.
W awangardowym wnętrzu istotną rolę pełni oświetlenie, które podkreśla nietypowe formy i kształty mebli i dodatków we wnętrzu. Ale najważniejszy jest również umiar, tak by wnętrze, w którym najważniejszą role ma pełnić sztuka nie stało się kiczowate.
Krzesło HIM i stolik PORC to niezwykle awangardowe meble, które mogą stać się bohaterem nietypowego wnętrza Fot. Design Town
Awangarda – kierunek w sztuce
Awangarda to kierunek w sztuce XX wieku. Jego nazwa wywodzi się z francuskiego Avant garde – tłumaczona jako “straż przednia”. Styl ten odrzucał wszystko co powstało w sztuce dotychczas i szukał własnego języka wyrazu. Po I wojnie światowej sztuka awangardowa rozwijała się intensywnie w prawie całej Europie. Jedynie III Rzesza potępiła artystów awangardowych i ich dzieła, określając je jako zwyrodnienia.
Artyści awangardowi skupili się na odrzuceniu dorobku kulturowego i zajęli się poszukiwaniem oryginalnych rozwiązań artystycznych i ideowych, dzięki temu powstały nowe kierunki w sztuce, takie jak:
- dadaizm – który opierał się na dowcipie i absurdzie dostrzeganym wokół nas
- ekspresjonizm – kładł nacisk na emocje, i miał na celu wywołanie ich
- futuryzm – skupiał się na rozwoju technologii, prędkości, nauce
- fowizm – był dziki i pełen odrealnionych barw
- kubizm – skupiał się na geometrycznym uproszczeniu formy i odrzucał perspektywę
- konstruktywizm – cechował się uproszczonymi kształtami i geometrią
- surrealizm – odrzucał wszystko co znane i racjonalne, inspirował się marzeniami sennymi
Lampa Loro 2 i Lampa żyrafa Fot. Design Town
Kolorystyka
Kolorystyka wnętrz awangardowych opiera się na kontrastach, które są jasno zapisane w zasadach stylu awangardowego. Odpowiednio używane kontrasty są wsparciem w budowaniu odpowiedniego nastroju aranżacji wnętrza i kreują oryginalny wydźwięk aranżacji. Dobór kolorów w takim wnętrzu nie może być przypadkowy, a paleta kolorów musi być starannie przemyślana. Efektownym zabiegiem we wnętrzu będzie zastosowanie czarno-białego kontrastu, który będzie dobrym tłem dla dodatków i designerskich mebli.
Pufa Summer Flower i Moher Multi Bubbles Fot. Design Town
W awangardowym wnętrzu nie może być bałaganu, a meble i dodatki potrzebują odpowiedniej przestrzeni by zaistnieć. Dlatego styl ten nie sprawdzi się w małych mieszkaniach, ale nadal możemy zdecydować się na jeden awangardowy dodatek, który będzie bohaterem naszego wystroju.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS