A A+ A++

Na ulice Działoszyc wyjechał w poniedziałek, 16 maja pierwszy elektryczny autobus marki Solaris. To jedna z 16 gmin z Polski, w której transport m.in. dzieci i młodzieży do szkół od dziś jest realizowany za pomocą bezemisyjnego autobusu.

Został on kupiony w ramach programu priorytetowego “Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły”, ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prezentacja nowoczesnego i ekologicznego autobusu wraz z jego poświęceniem odbyła się przed szkołą podstawową w Działoszycach, gdzie również stanęła stacja do ładowania. Od wtorku, 17 maja będzie woził dzieci nie tylko do placówki w Działoszycach, ale również do Dzierążni i Stępocic.

Uczniom z Działoszyc pojazd podoba się. Jak mówili, mogą jeździć wygodnym i dostosowanym do ich potrzeb autobusem.

– To genialna inwestycja dla naszej szkoły. Jest cichy. Jestem wręcz dumny. To pojazd ekologiczny, posiada wygodne i komfortowe miejsca. Jest klimatyzowany, zaopatrzony w system monitoringu. Nie czuć jak rusza, przyspiesza czy hamuje. Ma ładny kolor – podkreślali uczniowie.

Nowoczesny gimbus przewozi 41 młodych pasażerów. Siedzenia są również wyposażone w gniazda USB, umożliwiające sprawne ładowanie sprzętu elektronicznego.

W uroczystym poświęceniu pojazdu uczestniczył poseł Bartłomiej Dorywalski, który nie szczędził gminie Działoszyce pomocy w uzyskaniu dofinansowania podczas składania wniosku. Jak podkreślił, dzięki tej inwestycji gmina wkroczyła w XXII w.

– Gmina otrzymała dotację w wysokości 2 mln zł. Natomiast 500 tys. zł pochodziło z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Dzięki nowemu środkowi lokomocji, dzieci będą mogły w sposób bezpieczny zarówno dotrzeć do szkoły jak i do domu – zaznaczył.

Dyrektor szkoły w Działoszycach Marcin Szymbra nie kryje zadowolenia z nowego nabytku. Zaznaczył, że nowy autobus był niezbędny i długo oczekiwany.

– Stary gimbus już nie zapewniał bezpiecznego dowozu. Był to 22-letni, wysłużony pojazd – dodał.

Zakup elektrycznego autobusu to także korzyści dla gminy w sensie ekonomicznym, niskie koszty eksploatacji – dodał burmistrz Stanisław Porada.

– Liczę, że pierwszy rok utrzymania autobusu będzie bezkosztowy. Dziś rozmawiałem ze skarbnikiem gminy, aby zabezpieczyć środki na przyszły rok na rozbudowę fotowoltaiki. Choć myślę, że 20 kW powinno nam wystarczyć. Zobaczymy za pół roku – mówi.

Mariusz Waligóra, kierowca autobusu szkolnego zaznaczył, że na komfort jazdy wpływa płynna praca silników elektrycznych, które nie generują hałasu i szkodliwych emisji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCichopek podjęła temat przemocy psychicznej w związku! “To może trwać lata”
Następny artykułETPCz wydał wyrok ws. muzułmanina nawróconego na chrześcijaństwo