Wierzbice to wieś położona w województwie dolnośląskim, w gminie Kobierzyce. Pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się w źródłach historycznych na początku XIV wieku. Na terenie miejscowości znajduje się kilka zabytków, m.in. zespół kościoła parafialnego oraz zespół pałacowy datowany na XVII-XIX wiek. Podobno to właśnie w pobliżu plebanii najczęściej dzieją się dziwne rzeczy.
Jaka jest najbardziej nawiedzona wieś w Polsce? Diabeł miał zostawić tam ślad
Wokół Wierzbic krąży wiele legend. Nie bez przyczyny są nazywane “najbardziej nawiedzoną wsią w Polsce”. Mieszkańcy mają tam słyszeć szepty, gwizdanie, cmokanie, szelesty, widzieć zjawy, a mrożące krew w żyłach historie dotyczą m.in. “diabelskiego kamienia”. Czart miał bowiem rozzłościć się na wieść, że mieszkańcy Wrocławia chcą wybudować kościół. Zabrał głaz z pobliskiej góry Ślęży i chciał zrzucić go na budowlę, ale przeszkodziło mu nabożeństwo odprawiane w Wierzbicach. Na słowo “amen” opadł z sił i upuścił kamień wcześniej, właśnie w tej wiosce. Jeszcze w latach 70. miał leżeć w zaroślach w pobliżu sołeckiego ogrodu.
Czy w Wierzbicach straszy? Mieszkańcy skarżą się na hałasy
Na początku XX wieku Richard Kühnau wydał książkę “Schlesische Sagen”. Można w niej przeczytać o dziwnych odgłosach, które zakłócały sen osobom mieszkającym w Wierzbicach. Najgorzej miało być we wschodniej części wsi. Zawsze pomiędzy północą a 1 w nocy słychać tam było niepokojące odgłosy. Jedna z teorii mówi, że to duchy rodziny von Reibnitz, które pilnowały swoich posiadłości.
Mieszkańcy wspominali też o “psie z ognistymi oczami” oraz błędnych ogniach, którymi miały być dusze pokutujących grzeszników np. nieuczciwych młynarzy. Straszyły na Moście Diabelskim i wskazywały pieszym błędne trasy. Popularna jest również legenda dotycząca barona Rudolfa Hildebranda von Hund. Gdy ciekawscy zaglądali przez okno krypty, aby zobaczyć jego trumnę, doznawali uczucia, jakby ktoś ich spoliczkował. Później chorowali i umierali.
Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Może zainteresować cię też: Pierwsza taka sytuacja od 130 lat. “Święta góra” powinna być biała w październiku. Śniegu nadal nie ma
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS