Morze Martwe to akwen, który jest ciekawy z wielu różnych powodów. Właśnie dołączył do nich kolejny. Międzynarodowy zespół badawczy odkrył tam niezwykłe struktury, których właściwości wzbudziły duże zainteresowanie w świecie nauki. Analizowaniem odkrycia zajęli się eksperci wyspecjalizowani w różnych dziedzinach, z dziesięciu instytucji badawczych.
Morze Martwe to zbiornik fascynujący. Wybrzeże Morza Martwego jest najniższym punktem na lądzie na całym świecie, akwen wykazuje bardzo duże zasolenie, które unosi ciało na powierzchni, a do tego mimo nazwy Morze Martwe nie jest morzem, a jeziorem bezodpływowym.
Ze względu na swoje właściwości Morze Martwe nie jest miejscem, w którym kwitnie życie organiczne – w tych warunkach radzą sobie jedynie niektóre bakterie. Ciekawe jest też samo dno Morza Martwego. Tradycja głosi, że to właśnie na jego dnie leżą ruiny Sodomy i Gomory. Teraz naukowcy faktycznie znaleźli w głębinach niezwykłe struktury – nie mają one jednak związku z biblijnymi miastami.
W interdyscyplinarnym projekcie badawczym koordynowanym przez niemiecki Helmholtz Centre for Environmental Research (UFZ) naukowcy odkryli na dnie Morza Martwego fascynujące struktury o wysokości ok. metra.
Badacze wskazują, że odkrycie to dotyczy nowego typu kominów podwodnych. Na Ziemi występują kominy hydrotermalne – pod wodą są to tzw. czarne i białe kominy, które różnią się właściwościami. W miejscach takich panują często idealne warunki do powstania życia.
Badacze z UFZ powiedzieli, że w przypadku najnowszego odkrycia są to jasne kominy zbudowane z halitu. Halit to minerał, którego głównym składnikiem jest chlorek sodu. Halit buduje sól kamienną.
W analizie i badaniu tego wyjątkowego zjawiska brali udział naukowcy z dziedziny mineralogii, geochemii, geologii, hydrologii, teledetekcji, mikrobiologii i chemii izotopów z dziesięciu instytucji badawczych. Ustalili nie tylko to, z czego składają się kominy, ale i jak dochodzi do ich powstawania.
– Woda gruntowa z otaczających ją warstw wodonośnych wnika w słone osady jeziorne, wypłukując niezwykle stare i grube warstwy skał składające się głównie z minerału halitu – wyjaśnili.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS