Głównym bohaterem spektaklu jest Pigonon, który wcześniej dał się poznać widzom w komedii „Kolacja dla głupca”.
O tym, co to będzie za spektakl i czego możemy się spodziewać, mówi jego reżyser, Tadeusz Łomnicki. – Pignon to jest człowiek, którego można przyłożyć do rany – wszystkim pomaga i jest tak dobry i tak się stara, że wszystkich w koło wpędza w tarapaty. Kompletnie nie wiem, dlaczego tak się dzieje. Tym razem jednak postanowił skupić się na sobie i pomóc samemu sobie. Chcąc zażegnać wszystkie swoje życiowe niepowodzenia i wejść na jakiś wyższy poziom zainteresowania i empatii ludzkiej jest o krok przed pakowaniem się do więzienia – opowiada.
Tytułowy Pignon jest bankrutem życiowym. W dosyć nieoczywisty sposób próbuje zwrócić na siebie uwagę. Wymyśla sobie kontrolę skarbową, żeby ludzie nim się zainteresowali. W jego ocenie jest to absolutnie bezpieczne posunięcie. – Niestety jak się już wchodzi w interakcję z urzędnikiem skarbowym to nie ma zmiłuj – dodaje Łomnicki.
Jednak, jak się z czasem okazuje, bohater nie tylko próbuje zainteresować skarbówkę swoją osobą, ale stara się także zainteresować kobiety.
Widz, który zobaczy tylko „Pignona i Urząd skarbowy”, czyli tę drugą część, nie będzie miał problemu z fabułą i zabawą z obcowania z tym bohaterem. Jeżeli ktoś wcześniej zobaczył „Kolację dla głupca” to, jak deklaruje sam reżyser, na pewno wychwyci jeszcze pewne smaczki i będzie widział jak ta postać i historia Pignona się rozwinęła.
Przypomnijmy, premiera widowiska w reż. Tadeusza Łomnickiego została zaplanowana na 20 września na Dużej Scenie.
Plany na sezon 2024/2025
Propozycje Teatru Ludowego na nowy sezon to m.in. premiera „Małego Księcia”, projekt antropologiczno-muzyczny „Nowa Huta Roma”, wernisaż wystawy „Sztuka do lat osiemnastu”, czytania performatywne, a także 2. Festiwal Otwarcia w Teatralnym Instytucie Młodych.
W sezonie teatralnym 2024/2025 spektakle Teatru Ludowego będzie można oglądać na pięciu scenach, wśród premierowych tytułów znalazły się zarówno propozycje dla dorosłej publiczności, jaki młodzieży. Z myślą o tej grupie wiekowej rok temu w budynku dawnej Sceny Stolarnia na os. Teatralnym 34 powstał Teatralny Instytut Młodych Teatru Ludowego z trzema salami teatralnymi.
O szczegółach mówi w rozmowie z LoveKraków.pl dyrektor miejskiej instytucji, Małgorzata Bogajewska. – Nasz repertuar jest na różne pory dnia i nocy. Każdy z nas czasami ma ochotę na niezwykle poważną rozmowę o świecie, a następnego dnia po prostu ma ochotę na miły radosny wieczór, więc to zawsze jest mieszanina. Staramy się w każdym sezonie zrobić i komedie i robić rzeczy, które dotykają, są istotną rozmową o rzeczywistości, które wsadzają kij w mrowisko, które każą nam się zastanowić nad sobą czy spojrzeć w lustro. Natomiast też bardzo ważne ze względu na nasz nowo otwarty Teatralny Instytut Młodych, jest mieć świadomość o tego widza szczególnie zadbaliśmy – podkreśla.
Tegoroczny repertuar teatru uzupełnią również dwa spektakle o społeczności i kulturze romskiej: muzyczny, powstający we współpracy z romską pieśniarką Teresą Mirgą oraz przedstawienie antropologiczne, czerpiące ze znanych i utrwalonych kodów kultury romskiej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS