Nie od dziś wiadomo, że aby nowy budynek miał szansę stać na swoim miejscu przez długi czas, konieczne jest wykonanie pod nim solidnych fundamentów. Problemy mogą pojawić się, jednak kiedy podczas budowy natrafimy na szczególnie niestabilne oraz problematyczne podłoże. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem może okazać się wibroflotacja. W poniższym artykule przedstawimy więc, na czym technika ta polega i kto ją wykonuje w woj. opolskim.
Czym jest wibroflotacja?
Wibroflotacja to technika zagęszczania gruntu przy użyciu wibratora wgłębnego. Wykorzystywana jest głównie w przypadku gruntów niespoistych. Polega ona na wprowadzaniu w podłoże sporych rozmiarów wibratora, który dzięki wzbudzaniu cząstek gruntu, może bez większego oporu się w niego zapaść, pozostawiając za sobą sporych rozmiarów lej. Otwór ten wykorzystywany jest następnie jako kanał wsypowy dla kolejnych porcji gruntu. Sypki materiał po dotarciu na samo dno, jest dokładnie ubijany i utwardzany przez ruchy wibratora, dzięki czemu niespoisty grunt nabiera zauważalnie lepszych właściwości nośnych.
Kto wykonuje wibroflotacje w opolskim?
Technologia wibroflotacji została opracowana w latach 30-tych ubiegłego wieku przez specjalistów z www.keller.com.pl i wykorzystywana jest przez nich do dziś. Firma Keller posiada swoje biura prawie w całym kraju, między innymi we Wrocławiu, niedaleko województwa opolskiego. Warto wspomnieć również, że ci fachowcy wykonują prace na terenie całej Polski. Mówiąc o zagęszczaniu gruntu przy użyciu techniki wibroflotacji, należy również pamiętać, że do jej wykonania niezbędny będzie profesjonalny sprzęt. Na szczęście specjaliści od geotechniki z firmy Keller dysponują własnym sprzętem, który z łatwością mogą dostarczyć na teren większości placów budowy.
Czym wibroflotacja różni się od innych metod zagęszczania gruntu?
Warto zauważyć, że wibroflotacja to jedna z wielu technik zagęszczania gruntu, której używają współczesne firmy geotechniczne. Jak zostało wspomniane wcześniej, nie jest to również najmłodsze z rozwiązań, lecz jak widać, dalej wykorzystywane. Tłumaczyć to może fakt, iż wibroflotacja to technika specjalistyczna, która w konkretnych przypadkach sprawdza się lepiej od innych, nawet nowszych rozwiązań. Warto zauważyć, że podstawą pracy jest tutaj zagłębianie wibratora bez tworzenia wykopu. Czyni to więc sporą różnicę, na przykład w porównaniu, do pali przemieszczeniowych czy technologii Jet groutingu. Dzięki mniej skomplikowanemu procesowi podczas pracy wibroflotacja może być bowiem uznana za jedną z bardziej ekonomicznych metod poprawy właściwości nośnych gruntu. Nie jest tu bowiem konieczne dostarczanie dodatkowego materiału prefabrykowanego czy mieszanek betonowych. Metoda to wykorzystuje przede wszystkim standardowy sypki grunt, wodę oraz siłę grawitacji.
Jak więc widać wibroflotacja polega na zagęszczaniu gruntów niespoistych, przez użycie wibratora przemysłowego. Jednym z wykonawców, którzy mogą prowadzić swoje działania na terenie województwa opolskiego, jest Keller. Warto również pamiętać, że technologia ta w porównaniu z innymi jest relatywnie nieskomplikowana w wykonaniu oraz może okazać się bardziej ekonomiczna od innych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS