Oprocentowanie stałe to rozwiązanie, które banki coraz częściej oferują przy kredytach gotówkowych, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów. Zyskuje ono na popularności w związku z ostatnimi zmianami, które zachodzą w gospodarce. Przyjrzyjmy się, na czym ono polega i jakie niesie ze sobą korzyści.
Oprocentowanie stałe w kredytach – jak wygląda w praktyce?
Oprocentowanie stałe w kredycie gotówkowym opiera się o stałą stopę bazową. Nie ulega ona zmianie podczas okresu ustalonego w umowie z bankiem. Gwarantują one takie oprocentowanie przez kilka lat lub w trakcie całego okresu trwania umowy. W tym pierwszym przypadku należy złożyć przed upływem określonego terminu wniosek z prośbą o zachowanie stałego oprocentowania na dłuższy okres, na nowych warunkach. W innym przypadku oprocentowanie zostanie przekształcone na zmienne. W odróżnieniu od oprocentowania zmiennego stałe oprocentowanie kredytu nie jest zależne od referencyjnej wysokości oprocentowania pożyczek udzielanych na rynku międzybankowym. Jeśli chodzi o oprocentowanie zmienne, rata obliczana jest na podstawie odzwierciedlającego taką referencyjną wysokość oprocentowania pożyczek wskaźnika WIBOR oraz marży bankowej. W przypadku większych zmian stóp procentowych wpływających na wskaźnik WIBOR różnice w ratach kredytowych mogą być duże, szczególnie przy większych kwotach kredytu oraz dłuższych okresach kredytowania (powyżej 3 lat).
Oprocentowanie stałe kredytu – korzyści
Oprocentowanie stałe czy zmienne – to pytanie zadaje sobie coraz więcej klientów banków. Jeśli chodzi o to pierwsze, przy kredycie gotówkowym to jednak korzystniejsze rozwiązanie, gdy cenimy sobie stabilność i bezpieczeństwo. Z takim kredytem nie musimy się martwić o nasz budżet. Możemy go łatwo zaplanować na wiele miesięcy naprzód. Obecnie kredyt ze stałym oprocentowaniem jest szczególnie korzystny dla nowych kredytobiorców. Biorąc pod uwagę stały wzrost stóp procentowych, a w konsekwencji – także wskaźnika WIBOR, w związku z walką z inflacją po pandemii oraz konsekwencjami konfliktu zbrojnego na Ukrainie, można dzięki niemu oszczędzić sporo pieniędzy, które trzeba byłoby wydać na odsetki opłacane do banku. Co niezwykle istotne, również osoby, które zawarły już wcześniej kredyt z oprocentowaniem zmiennym, mogą przejść na stałe stopy procentowe, które będą nieco wyższe, ale nie ulegną kolejnym zmianom, nawet przy znacznych wzrostach inflacji. Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem jest zatem najlepszym rozwiązaniem przy bieżącej sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie.
Kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem – gdzie je można dostać?
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem oferowany jest w ostatnich miesiącach przez coraz większą liczbę banków. Jest to efekt rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, która zareagowała na aktualną sytuację gospodarczą, a więc wzrost inflacji i związany z nią wzrost stóp procentowych. Jednym z banków, które oferują korzystny kredyt ze stałym oprocentowaniem, jest Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Równoratka, o której mowa, pozwala na uzyskanie w krótkim czasie, bo już zwykle w tym samym dniu roboczym, dodatkowych środków w kwocie 5000, 10 000 lub 15 000 zł. Ich spłata rozkładana jest na równe 42 raty. Do uzyskania kredytu gotówkowego Równoratka wymagane jest okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz zaświadczenia o dochodach, bezpośrednio w oddziale banku. Środki wypłacane są na kilka sposobów – gotówką w oddziale banku, przekazem pocztowym lub w formie przelewu na wskazane konto bankowe. Dodatkowo w ramach pakietu usług bankowych każdy z klientów banku może skorzystać z przypomnień o nadchodzącej dacie spłaty raty, otrzymać raz na 12 miesięcy raport BIK z oceną historii kredytowej czy też bez dodatkowych opłat uzyskać zaświadczenie lub opinię o spłacie kredytu. Tak liczne korzyści sprawiają, że Równoratka to kredyt ze stałym oprocentowaniem, który cieszy się obecnie dużą popularnością wśród klientów indywidualnych.
Źródła:
[1] https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyty/oprocentowanie-stale-czy-zmienne-na-czym-polega-roznica-w-ofertach-kredytow/vce1tbv, Data dostępu: 24.04.2022 r.
[2] https://www.totalmoney.pl/artykuly/kredyt-gotowkowy-ze-stalym-oprocentowaniem-czy-warto-zaciagnac-kredyt-o-stalym-oprocentowaniu, Data dostępu: 24.04.2022 r.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS