Przyzwyczajeni jesteśmy, że pralna stanowi nieodłączną część wyposażenia mieszkania. Jednak nie zawsze i nie dla każdego jest to wyjście optymalne. Co więcej, widać wręcz, że część osób odchodzi od takiego podejścia, decydując się korzystać głównie – lub nawet wyłącznie – z usług profesjonalnych pralni. Jednym z ich rodzajów są pralnie wodne. Jak działają? Spróbujemy odpowiedzieć.
- Pranie w pralni wodnej
Sam proces prania wodnego jest znany każdemu z nas. Udział w nim bierze rzecz jasna woda oraz środku piorące, czyli różnego rodzaju proszki, płyny czy też inne detergenty. W pralni wodnej proces przebiega teoretycznie tak samo, jednak w dużo bardziej zaawansowanej formie. Różnica tkwi nie tylko w samym wyposażeniu pralni, ale też w używanym używanych w czasie prania detergentach. Te są po prosu wyższej jakości, by móc zapewnić sprawniejszy i bardziej skuteczny proces usuwania zabrudzeń i zanieczyszczeń z odzieży i innego rodzaju materiałów.
Sam proces prania wodnego przebiega w kilku etapach. Rozpoczyna się od oznaczenia i podzielenia oddawanej przez klienta odzieży. W ten sposób dobierany jest wsad do prania pod kątem używanych materiałów (w celu ustalenie m.in. temperatury prania), ale także ich kolorów czy specjalnych wymagań. Pracownik kontroluje następnie oddaną garderobę, by zidentyfikować rodzaj zabrudzeń. Czasem są one „zwykłe”, czyli powstałe na skutek codziennego noszenia odzieży, a czasem wymagają zastosowania odpowiednich procedur prania czy detergentów.
Po odzieży trafia ona do bębna pralnicy bądź pralnicowirówki (opis ich działania znajduje się na stronie https://www.kannegiesser.pl/maszyny/pralnicowirowki/). Tam poddawana jest ona właściwemu praniu wodnemu.
- Pranie – i co dalej?
W profesjonalnej pralni wodnej na samym praniu nie kończy się proces. Musi iść dalej, by do rąk klienta trafiła garderoba w stanie idealnym i nadającym się do założenia. Przechodzi ona teraz przez proces suszenia – z wykorzystaniem suszarek przemysłowych albo tuneli suszących. Pozwala to na szybkie odparowanie wilgoci z odzieży, by była ona przygotowana do kolejnego kroku, czyli do tak zwanego wykańczania, inaczej zwanego fasonowaniem – bo ma za zadanie przywrócić pierwotny fason odzieży. W tej części procesy używane są na przykład manekiny formujące, dzięki którym praca obsługi jest szybsza i sprawniejsza, a efekt tej pracy odpowiednio zadowalający.
Następne kroki zależne są od końcowego klienta. Dla osoby prywatnej zakończy się on zwykle na prasowaniu. Czasami, na przykład w przypadku obrusów czy pościeli, wykonywane jest także maglowanie. Jeśli odbiorcą są np. szpitale, domy wypoczynkowe, czy inne instytucje z zapotrzebowaniem na duże ilości prania, używana jest składarka. To urządzenie, które szybko składa pranie, by w dobrej kondycji i sprawnie mogło być transportowane do klienta końcowego. Zazwyczaj dotyczy to na przykład pościeli, prześcieradeł, ręczników czy też bielizny stołowej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS