Udostępnij
Badania nieniszczące wykorzystywane są w różnych branżach, ponieważ umożliwiają weryfikację jakości bez wpływu na wygląd oraz strukturę badanego przedmiotu. Na czym polegają w praktyce? Jak pomaga w nich dozymetr? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
W artykule:
Na czym polegają badania NDT?
Badania nieniszczące NDT to różnorodne metody pozwalające dokładnie sprawdzić oraz potwierdzić jakość produktów i konstrukcji bez ingerencji w ich strukturę, czy pogorszenia ich stanu. Umożliwiają one wykonanie wielu różnych pomiarów, a przykładem może być badanie grubości, składu chemicznego, twardości, czy właściwości użytkowych materiału bez jego niszczenia. Metody badań NDT dopasowuje się do ich celu, co pozwala wyróżnić między innymi badania:
- ultradźwiękowe – pozwalają wykryć nieciągłości materiałowe wewnątrz produktu.;
- wizualne – umożliwiają wykrycie nieciągłości powierzchniowych, przelotowych oraz spawalniczych;
- radiograficzne – pozwalające wykryć nieciągłości powstałe wskutek eksploatacji przedmiotów i konstrukcji;
- penetracyjne – umożliwiające wykrycie nieciągłości powierzchniowych, spawalniczych lub nieszczelności materiałów;
- ultradźwiękowe pomiary grubości – umożliwiają pomiar grubości konstrukcji obiektu lub przedmiotu z wykorzystaniem podłużnych fal ultradźwiękowych.
Rola dozymetrów w badaniach NDT
Jak wspomniano w poprzednim akapicie badania NDT w praktyce polegają na przeprowadzaniu różnych prób, a co za tym idzie zastosowaniu specjalistycznych urządzeń. W przypadku badań radiograficznych pozwalających wykryć nieciągłości powstałe wskutek eksploatacji przedmiotów i konstrukcji wykorzystywane jest promieniowanie jonizacyjne, w związku z czym niezbędny jest również dozymetr, który pozwala dokładnie określić jego poziom. Jest to istotne zarówno z punktu widzenia przebiegu samego badania, jak i bezpieczeństwa przeprowadzających je osób, ponieważ nadmierna ekspozycja na promieniowanie jest szkodliwa dla człowieka.
Samodzielny pomiar promieniowania – dozymetr osobisty
Dozymetr nazywany również licznikiem Gaigera to przyrząd pomiarowy, który występuje nie tylko jako specjalistyczne urządzenie, ale również miernik umożliwiający samodzielny pomiar promieniowania. Jest to wówczas dozymetr osobisty, czyli niewielkie i proste w obsłudze urządzenie, które może posiadać każdy. Dlaczego warto je mieć? Przede wszystkim dlatego, że promieniowanie jonizacyjne, które występuje zarówno w sposób naturalny, jak i jest efektem działalności człowieka jest szkodliwe dla zdrowia i życia. W efekcie posiadając dozymetr osobisty można samodzielnie kontrolować jego poziom, a co za tym idzie uniknąć nadmiernej ekspozycji. Istotne w tym przypadku jest to, że promieniowanie wytwarza wiele produktów codziennego użytku, czego przykładem może być chociażby lodówka, czy artykuły spożywcze takie, jak np. banany.
Podsumowując należy stwierdzić, że dozymetr to urządzenie, które pomaga w badaniach NDT. Pozwala bowiem dokładnie określić wielkość promieniowania jonizującego, które może być wykorzystywane w tej metodzie.
Najnowsze realizacje wideo
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS