Konsolidacja kredytów to rozwiązanie, z którego skorzystać mogą wszyscy, którzy posiadają więcej niż jeden kredyt. Najczęściej jednak sięgają po konsolidację osoby, które mają kilka czasami nawet kilkanaście pożyczek na niewielkie sumy, natomiast nie radzą sobie z ich spłatą.
Konsolidacja – co to?
Na czym polega konsolidacja kredytów?
Czy konsolidacja kosztuje więcej?
Konsolidacja – co to?
Kredyt konsolidacyjny to popularne rozwiązanie, oferuje go coraz więcej instytucji finansowych: https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny. Stworzony został on z myślą o wszystkich tych, którzy mają więcej zobowiązań, a suma rat jest obciążeniem dla domowego budżetu. Często po rozwiązanie to sięgają jednak także osoby, które nie mają problemów ze spłatą zadłużenia. Okazuje się bowiem, że w wielu przypadkach konsolidacja kredytów może przyczynić się po prostu do zmniejszenia wysokości spłacanych zobowiązań. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których wcześniejsze zobowiązania były zaciągnięte na wyjątkowo niekorzystnych warunkach. Przede wszystkim jednak kredyt konsolidacyjny ma pomóc w opanowaniu zadłużeń różnego rodzaju i zamianie kilku rat na jedną, zbiorczą i najczęściej niższą ratę.
Na czym polega konsolidacja kredytów?
Eksperci z www.totalmoney.pl tłumaczą, że konsolidacja polega na przekazaniu określonych zobowiązań finansowych instytucji finansowej, która spłaca je w naszym imieniu, a w zamian oferuje nowy kredyt na określonych precyzyjnie warunkach. Zawierając umową kredytu konsolidacyjnego, przekazujesz więc wszystkie (lub część – nie musisz bowiem do konsolidacji zgłaszać wszystkich kredytów i pożyczek) swoje zobowiązania, co oznacza, że przestajesz być dłużnikiem dotychczasowych kredytodawców. Wszystkie twoje wcześniejsze zobowiązania zostają uregulowane, nie płyną kolejne odsetki, kary. Zaczynasz jakby na nowo, z nowym kredytem, na nowych warunkach. Konsolidacja jest często bardzo korzystnym rozwiązaniem dla osób, które wpadły z pętlę kredytów i pożyczek i nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z rosnącym zadłużeniem.
Czy konsolidacja kosztuje więcej?
Warunki kredytu konsolidacyjnego są ustanawiane szczegółowo dla każdego klienta. Często jednak bywa tak, że chcąc zmniejszyć miesięczną wysokość raty (w porównaniu z sumą pojedynczych zobowiązań) w ramach konsolidacji wydłużony zostaje okres kredytowania. Oczywiście to zaś wiąże się z wyższym całościowym kosztem kredytu, ponieważ im dłużej go spłacasz, tym więcej środków przeznaczasz na spłatę oprocentowania. Warto jednak podkreślić, że wydłużenie okresu kredytowania nie zawsze jest konieczne. W przypadku osób, które mają problem z terminowym spłacaniem swoich zobowiązań jest to ostatecznie i tak bardziej opłacalne rozwiązanie. Zmniejszenie raty daje bowiem szansę na terminowe spłacanie zadłużenia, a to z kolei chroni przed zwiększonymi kosztami wynikającymi z dodatkowych odsetek, kar umownych za niespłacanie rat zgodnie z harmonogramem wynikającym z umowy. Lepiej więc w takiej sytuacji zapłacić nieco więcej za cały kredyt, natomiast miesięcznie cieszyć sie komfortem wynikającym ze zdolności do terminowego spłacania kolejnych rat. Jeśli okaże się, że sytuacja finansowa ulega poprawie, nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby zadłużenie spłacić wcześniej. Bufor bezpieczeństwa w postaci niższej raty dla wielu to nieocenione wsparcie przy wychodzeniu z długów. Warto jednak oczywiście przed zawarciem umowy przyjrzeć się opcjom dostępnym na rynku. Instytucje finansowe konkurują ze sobą o klienta przede wszystkim kosztami kredytów. Warto więc szukać najbardziej atrakcyjnych ofert.
lh
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS