Klucz udarowy: jaki wybrać sposób zasilania?
Przede wszystkim rozważ kwestię zasilania — nawet najmocniejszy klucz udarowy nic przecież nie zdziała, jeżeli nie dostarczysz mu mocy. Wybierając spośród kluczy udarowych, masz do wyboru trzy opcje — klucz udarowy akumulatorowy, klucz udarowy pneumatyczny oraz klucz udarowy sieciowy — a każda z nich ma pewne zalety:
-
Klucz udarowy akumulatorowy: lekkie, mobilne i poręczne — takie właśnie są klucze akumulatorowe. Klucz zasilany akumulatorem może być wykorzystany w dowolny miejscu, musisz jedynie pamiętać o tym, by naładować akumulator.
-
Klucz udarowy sieciowy: wiesz, że będziesz korzystać z klucza udarowego w jednym miejscu, np. w firmowych warsztatach samochodowych? Warto wtedy być może rozejrzeć się za kluczem udarowym sieciowym. Do korzystania z niego potrzebujesz dostępu do gniazdka elektrycznego, ale za to nie musisz przejmować się ładowaniem akumulatora.
-
Klucz udarowy pneumatyczny: rozwiązanie dla specjalistów. Maksymalny moment dokręcania jest wyższy niż w przypadku opcji sieciowych i akumulatorowych. Z tego względu klucze udarowe zasilane pneumatycznie wykorzystywane są np. na profesjonalnym warsztacie samochodowym np. do odkręcania kół w cięższych pojazdach. Pamiętaj, że dokręcanie śrub takim kluczem jest niemożliwe bez sprężarki.
Istotne parametry, gdy wybierasz akumulatorowy klucz udarowy
Zdecydowanie pomiędzy różnymi typami kluczy udarowych to ważna, ale nie jedyna kwestia, którą należy rozważyć podczas zakupu klucza udarowego. Istotne są też inne kluczowe parametry takie jak:
-
Maksymalna wysokość prędkości obrotowej: im wyższa wartość prędkości obrotowej, tym szybciej możesz wykręcić większą ilość śrub, co oczywiście wpływa na ergonomię pracy.
-
Wysokość momentu obrotowego: to zdecydowanie najważniejszy parametr, od którego zależy, z jakimi pracami może poradzić sobie klucz udarowy. Wystarczający maksymalny moment obrotowy w przypadku sprzętu do lekkich prac może wynosić do 400 Nm. Jeżeli jednak interesuje cię możliwość luzowania śrub zapieczonych, moment obrotowy twojego nowego urządzenia powinien wynosi przynajmniej 1000 Nm. Zapewniają go rozwiązania takie jak akumulatorowy klucz udarowy DeWALT DCF900P2
-
Częstotliwość udarów: podobnie jak w przypadku prędkości obrotowej oraz momentu obrotowego, wyższa wartość tego parametru (dochodząca do 1800 uderzeń na minutę) pozwala na szerszy zakres prac.
Wybierając klucz udarowy postaw na sprzęt z możliwością regulacji powyższych parametrów. Dzięki kontroli nad prędkością obrotową będziesz mógł dokładnie dostosować sprzęt do wykonywanej pracy — wysoki moment obrotowy jest na przykład bardzo użyteczny przy cięższych pracach, ale nie korzysta się z niego zawsze. Wybierając sprzęt, sprawdź też, czy wyposażony jest w silnik bezszczotkowy. Narzędzia z silnikiem bezszczotkowym są zawsze wydajniejsze i zapewniają większy komfort pracy niż modele korzystające ze starszych rozwiązań. Jeżeli chcesz szybko znaleźć taki sprzęt, postaw na rozwiązania od sprawdzonych producentów. Dobry wybór to np. klucze udarowe Makita czy klucze udarowe DeWalt.
Gdzie kupić klucz udarowy akumulatorowy?
Chcesz, by twój sprzęt miał zadowalającą prędkość obrotową oraz moment obrotowy na poziomie pozwalającym na przeprowadzenie nawet cięższych prac? Powinieneś więc zerknąć na oferty profesjonalnych sklepów takich jak Narzedziownia.shop. To dystrybutor sprzętu z dekadami doświadczenia, który sprowadza do swoich magazynów jedynie sprzęt od najlepszych producentów, takich jak wspomniane marki DeWalt i Makita. Nowa odświeżona wyszukiwarka dostępna na sklepowej stronie pozwoli ci odnaleźć bez trudu klucz udarowy spełniający twoje oczekiwania.
tekst płatny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS