A A+ A++

Z wyborem brokera, za pośrednictwem którego będziemy handlować na rynku CFD, jest trochę jak z wyborem samochodu. Pierwsze wrażenie i to, co widoczne jest dla ogółu, jest oczywiście ważne, ale dużo ważniejsze są szczegóły i to, co jest „pod maską”. Chociaż mogłoby się wydawać, że oferty brokerów, które można spotkać na rynku, są niemalże identyczne, to jednak im bardziej będziemy zagłębiać się w szczegóły, tym więcej różnic odkryjemy. Te mają tym większe znaczenie, gdyż w grę wchodzą prawdziwe pieniądze.

Skoro pieniądze, to na pierwszym miejscu oczywiście powinniśmy stawiać ich bezpieczeństwo. Na rynku działa bardzo wiele podmiotów wywodzących się z różnych krajów. Zanim więc wybierzemy brokera, warto go dokładnie sprawdzić, a przede wszystkim to, czy ma on odpowiednie zezwolenia do tego, by świadczyć usługi i jakiemu nadzorowi podlega. Wbrew pozorom nie jest to banalna rzecz. Na rynku działają firmy, które pochodzą z egzotycznych krajów, a to może stawiać pytanie o nadzór nad nimi. W Polsce za nadzór nad brokerami odpowiada Komisja Nadzoru Finansowego. To ona udziela brokerom licencji i zezwoleń na prowadzenie działalności. Dodatkowym „bezpiecznikiem” jest przynależność do systemu rekompensat (w Polsce odpowiada za niego Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych). Dzięki temu klienci firmy inwestycyjnej, która przynależy do takiego systemu, mają gwarancję, że nawet w przypadku problemów samego brokera odzyskają (do pewnego, z góry określonego poziomu) trzymane u niego pieniądze.

Kiedy już wykonamy ten pierwszy krok, możemy przejść do kolejnych. Te mają już charakter bardziej indywidualny. W zależności od danej osoby, różne elementy oferty mogą mieć różne znaczenie. Rynek kontraktów CFD (więcej o jego specyfice na: https://www.xtb.com/pl/edukacja/kontrakty-cfd) to rynek o dużej dynamice, a także instrumenty z wbudowaną dźwignią. W stosunkowo krótkim czasie możliwe jest więc osiągnięcie ponadprzeciętnych stóp zwrotu, pod warunkiem oczywiście, że dobrze uda nam się przewidzieć ruchy rynkowe. Ryzyko związane z tymi instrumentami też jednak jest większe i błędne decyzje mogą doprowadzić do znacznych strat. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera niezawodna platforma transakcyjna, która w każdych warunkach daje dostęp do rynku i tym samym umożliwia szybkie reagowanie na bieżące wydarzenia. Dostęp do niej możliwy jest z różnych poziomów: poprzez formę desktopową w formie przeglądarki internetowej, ale także wersji aplikacji na urządzenia mobilne. Warto więc sprawdzić, jakie możliwości daje broker, którego chcemy wybrać.

Sami brokerzy też działają w różnych modelach biznesowych. Te podstawowe to: market maker, gdzie drugą stroną transakcji jest sam broker (MM), Electronic Communication Network, gdzie broker występuje jedynie w roli pośrednika (ECN), oraz Straight Through Processing (STP), gdzie firmy inwestycyjne realizują zlecenia poprzez przekazywanie ich do dostawców płynności. Różne modele działania wpływają na różne rodzaje opłat, dlatego istotne jest, by wybrać taki model biznesowy i stojącego za nim brokera, który będzie najlepiej odpowiadał naszym preferencjom.

Oczywiście, kiedy mowa o wyborze brokera na rynku CFD, warto także pochylić się nad samą ofertą CFD, jaką mają do zaoferowania pośrednicy. I znów wracając do analogii związanej z motoryzacją: pewne podstawowe elementy „wyposażenia” można znaleźć w każdym modelu samochodu. To jednak szczegóły odróżniają samochody klasy premium od samochodów klasy średniej. Tak samo jest w przypadku brokerów CFD. Podstawowe i najpopularniejsze instrumenty znajdziemy u każdego pośrednika. Nigdy nie wiadomo jednak, co akurat będzie się działo na rynku i które instrumenty znajdą się w naszym kręgu zainteresowania. Warto mieć więc dostęp do szerokiej palety CFD niezależnie od tego, co aktualnie jest na „topie”. W kontekście dostępnej oferty kontraktów na różnice kursowe, warto zwracać także uwagę na spready na poszczególnych instrumentach. Dla inwestora bowiem są one kosztem – im mniejszy, tym oczywiście lepiej. Zobacz też: https://www.kontomaniak.pl/ranking-kont-maklerskich

Sam wybór brokera CFD jest niezwykle ważny. Nawet jeśli wybierzemy najlepszego pośrednika, trzeba pamiętać, że nie zagwarantuje nam to sukcesu rynkowego, tak jak wybór najlepszego samochodu nie uczyni z nas od razu mistrzów kierownicy. Do tego mogą przybliżyć nas wiedza oraz praktyka, szczególnie że podejmujemy większe ryzyko, a z takim można spotkać się na rynku CFD.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGorzów Śląskie biega – to nie zwykłe biegi, to duży piknik rodzinny!
Następny artykułHailey Bieber w marynarce od polskiej projektantki. To totalny hit sezonu