Na co zwrócić uwagę kupując laptop?
Planując zakup nowego laptopa, warto zastanowić się, do czego go potrzebujemy. Czy będzie to komputer do użytku domowego, a może potrzebny jest do pracy? Czy praca, którą wykonujemy przy laptopie, wymaga dobrej jakości, specjalistycznego sprzętu? Zobacz, jakie dane techniczne są ważne, kiedy zastanawiasz się nad zakupem nowego komputera oraz czy warto kupić laptop, który był już używany.
- Laptop do użytku domowego czy do pracy?
- Najważniejsze dane techniczne nowego komputera
- Czy warto kupić używanego laptopa?
Laptop do użytku domowego czy do pracy?
Laptopy mogą służyć do najróżniejszych celów. Sprzęt, którego będziesz używać do pisania oraz odbierania maili, czy do przeglądania internetu nie musi mieć tak dobrych parametrów, jak ten, którego planujesz używać do pracy. Prace wymagające dostępu do komputera także są różne i inny sprzęt wybierze programista, inny osoba zajmująca się fotografią i obróbką zdjęć, a jeszcze inny księgowy, pracujący zdalnie ze swojego domu. Warto sprecyzować dokładnie swoje oczekiwania i wybierając nowy komputer opowiedzieć o nich sprzedawcy. Dzięki temu unikniesz rozczarowania, a sprzedawca, mając przed sobą laptopy różnych firm, zaproponuje Ci taki, który będzie najlepszy do opisywanego przez Ciebie celu.
Najważniejsze dane techniczne nowego komputera
Kupując laptop, warto zwrócić uwagę na jego markę, procesor, pamięć RAM, kartę graficzną, rodzaj ekranu, dysk twardy oraz baterię. Najczęściej polecanymi laptopami dla graczy są np. Dell Alienware, ale to nie znaczy, że są to jedyne dobre laptopy do grania w gry. Podobnie jest kiedy kupujesz komputer do innych celów, polecane są marki Lenovo, Samsung, HP, ale wśród każdej z nich może trafić się lepszy i gorszy model.
Jeśli chodzi o procesor, który jest “mózgiem” każdego komputera, warto wybrać procesor jednostki Intel Core i3, i5, i7. Można je znaleźć zarówno w tanich laptopach, jak i w bardziej profesjonalnych komputerach np. dla graczy lub grafików. Atutem procesorów Intel jest ich odpowiednia wydajność, która sprawia, że są odpowiednie do systemów, które już są obecne na rynku, jak i do takich, które powstaną w kolejnych latach. Jednym z najważniejszych elementów każdego laptopa jest także dysk twardy, na którym zapisujemy wszystkie dane, w tym także dokumenty oraz zdjęcia. Wybierając komputer, warto zainwestować w taki z dyskiem o dużej prędkości oraz z funkcją NCO, która oznacza kolejkowanie zadań.
Innym parametrem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jest pamięć RAM, która ma znaczący wpływ na szybkość działania komputera. Jeśli pamięci jest mało, komputer działa wolniej. Warto wybrać model, który posiada więcej niż 2 GB pamięci, ale im więcej, tym lepiej. Dla osób zajmujących się obróbką zdjęć i filmów, a także dla graczy, duże znaczenie będzie miała karta graficzna. Do codziennego użytku wystarczy model zintegrowany, np. Intel(R) HD Graphics 3000 lub ATI Radeon HD4200. Jeśli jednak komputer ma służyć do gier, warto wybrać dedykowaną kartę graficzną z własną pamięcią.
W przypadku kiedy szukamy laptopa, który używany będzie tylko w domu, warto wybrać model o większej przekątnej ekranu (15 i więcej cali). Z kolei szukając modelu przenośnego lepiej rozważyć mniejszy model, który łatwiej będzie ze sobą nosić. Istotnym parametrem jest także długość czasu pracy, za którą odpowiada bateria. Czas pracy komputera zależy od pojemności baterii. Standardem są baterie 6-komorowe o pojemności 4400 mAh i lepiej nie kupować laptopa z gorszą baterią. Długość pracy będzie zależała także od tego co na komputerze robimy.
Warto zwrócić uwagę także na możliwość podpięcia komputera do różnych urządzeń. Obecnie najczęściej laptopy mają w standardzie: USB, COM, LPT, Wi-Fi, LAN, Modem, Bluetooth, IRDA, PCMCIA.
Ostatnią istotną kwestią jest gwarancja. Najczęściej jest ona udzielana osobno na laptopa i osobno na baterie. W przypadku baterii jest ona najczęściej krótsza. Warto zapytać się sprzedawcy o to, co dokładnie obejmuje gwarancja i jakie są jej warunki, aby w razie awarii, wiedzieć dokładnie jak postępować z komputerem.
Czy warto kupić używanego laptopa?
Artykuł sponsorowany
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS