Poszukiwanie pierwszej pracy jest dla wielu osób sporym wyzwaniem. Stres i brak doświadczenia sprawiają, że potencjalni pracownicy nie potrafią odnaleźć się na rynku pracy. Problem ten wynika nie tylko z niewiedzy na temat procesów rekrutacyjnych, ale także z niemożności dotarcia do interesujących, atrakcyjnych ofert. Na szczęście istnieje kilka skutecznych wskazówek, które mogą ułatwić znalezienie pierwszej pracy. Zapraszamy do lektury!
Przede wszystkim zdobądź wiedzę
Pierwsza praca wiąże się z koniecznością przyswojenia potężnej dawki wiedzy. Trzeba wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów umów (w tym aż 4 rodzaje umów o pracę). Ofert pracy można szukać za pośrednictwem wyspecjalizowanych agencji, urzędu pracy lub po prostu w Internecie. W świecie online znajdziemy mnóstwo stron internetowych, na których pracodawcy publikują swoje oferty. Dobrym pomysłem jest też założenie popularnego LinkedIna — istnieje wówczas szansa, że to pracodawca lub rekruter zgłosi się do nas jako pierwszy.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do stażu pracy wliczane są też lata poświęcone nauce. W praktyce oznacza to, że po 5 latach studiów przysługują nam już całkiem niezłe warunki — w tym dość długi urlop. Innymi popularnymi typami umów są: umowa o dzieło, umowa zlecenie oraz B2B (jeśli posiadasz firmę).
Jak się przygotować do szukania pracy?
Przede wszystkim znaleźć jest dość łatwo. Problem w tym, by odsiać te nieatrakcyjne od tych, które naprawdę nam się podobają. Ważne też, aby przekonać pracodawcę, że to właśnie my będziemy wymarzonym pracownikiem. W tym celu niezbędne stanie się zaprojektowanie i napisane CV oraz listu motywacyjnego. Niekiedy nie są one wymagane, ale lepiej się zabezpieczyć.
Największym problemem w poszukiwaniu pierwszej pracy jest brak doświadczenia. W ofertach zazwyczaj wyboldowane są oczekiwania pracodawcy w postaci kilkuletniego doświadczenia na podobnym stanowisku. Wiele osób już na tym etapie odpuszcza i nawet nie wysyła swojego zgłoszenia. Warto wiedzieć, że doświadczenie można zdobyć na różne sposoby — mogą to być akcje charytatywne, wolontariat, staże, kursy, czy praca dorywcza w postaci np. prowadzenia social mediów, copywritingu itd.
Gdzie szukać pierwszej pracy?
Najlepszą opcją jest po prostu Internet. Mnóstwo ciekawych ofert znajdziemy na grupach zamkniętych Facebooka — wystarczy wysłać prośbę do administratora, by ten zaakceptował nasz wniosek o dołączenie. Pierwszą pracę można też znaleźć np. na stronach fundacji czy innych stowarzyszeń, które poszukują młodych osób do współpracy.
Gdy już natrafisz na wyjątkowo atrakcyjną ofertę, dokładnie ją przeanalizuj. Należy zweryfikować, jaki typ umowy i jakie wynagrodzenie oferuje pracodawca. Warto zapytać także o wszelkie benefity w postaci np. Multisportu czy dodatkowych zajęć z języka angielskiego. Niektóre firmy pozwalają pracownikom na pracę hybrydową (częściowo zdalnie, częściowo z biura), a inne preferują model wyłącznie stacjonarnie lub online.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS