A A+ A++

Baza danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmuje te wydatki, które wypłacamy z tytułu świadczeń związanych z niezdolnością do pracy: to koszty zwolnień lekarskich oraz koszty rent – wyjaśnia w rozmowie z politykazdrowotna.com podczas Kongresu Zdrowie 360 dr Piotr Winciunas, dyrektor Departamentu Orzecznictwa Lekarskiego, Naczelny Lekarz ZUS. Z powodu jakich schorzeń coraz częściej idziemy na zwolnienie? Co generuje największe koszty ZUS i czy są sytuacje, w których te wydatki spadają?

Jak patrzymy na dane rok do roku to faktycznie w czasach covidowych mieliśmy do czynienia z olbrzymimi wydatkami rzędu 400 mln złotych rocznie, a jeżeli popatrzymy na dane dotyczące schorzeń psychiatrycznych to dostrzegamy wzrost zwolnień i rent. To właśnie te świadczenia najbardziej obciążają fundusz ubezpieczeń społecznych. Dotyczy to w dużej mierze osób od 30 do 39 roku życia. W dalszej kolejności mamy wydatki związane z chorobami nowotworowymi i schorzeniami układu krążenia. W poprzednim roku na wszystkie świadczenia związane z niezdolnością do pracy ZUS wydał prawie 48 miliardów złotych – informuje dr Piotr Winciunas.

Czy może być lepiej?

Oczywiście, że może i są takie sytuacje – odpowiada specjalista. Prowadzenie nowoczesnych metod leczenia cukrzycy, wykorzystywanie technologii np. do ciągłego monitorowania glikemii przyczyniają się do zmniejszenia wydatków rzędu 40 mln złotych i świadczy o tym, że inwestycje w dobrą kontrolę nad chorobą to bardzo dobry kierunek działania. Nie chodzi tu o to, aby te wydatki spadły do zera bo jednak jesteśmy powołani do tego, aby ludzie, gdy znajdą się w sytuacji, gdy ich stan zdrowia nie pozwala na zawodową aktywność, a opłacali składki na ubezpieczenie społeczne, mogli ze świadczeń skorzystać – wyjaśnia dr Winciunas. Pracodawcy powinni wiedzieć, że mamy budżet na tzw. poprawę warunków pracy czyli dofinansowania na działania prewencyjne np. w halach o dużym zapyleniu, o wysokim natężeniu hałasu czy w miejscach, gdzie mamy do czynienia z niebezpiecznymi substancjami. O środki pracodawcy ubiegać się mogą w postępowaniach konkursowych, a rezultatem powinno być większe bezpieczeństwo i zmniejszenie ryzyka wystąpienia niepożądanego wpływu na zdrowie pracowników – przypomina ekspert.

4500 zł i tylko jeden warunek

Warto dożyć stu lat, ale w jak najlepszym zdrowiu. Pamiętajmy, że bardzo wiele zależy od człowieka, a dbanie o zdrowie, prewencja i profilaktyka powinny być fundamentami tej troski o samego siebie. Oczywiście, że jeśli zdarzy się choroba to mamy medycynę, która nieustannie się rozwija, mamy coraz więcej technik innowacyjnych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi dla osób, które zachorują w trakcie swojej aktywności zawodowej cały program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej, aby osoby aktywne zawodowo utrzymać na rynku albo przywrócić im zdolność do pracy. Dla stulatków, zgodnie z przepisami, przewidziane jest świadczenie honorowe w wysokości 4500 zł – podsumowuje dr Piotr Winciunas.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZ Archidiecezji Łódzkiej wyjedzie 400 młodych na oazy
Następny artykułGodziny otwarcia aptek w Gubinie w 2024 roku