A A+ A++

Chociaż witamina D3 jest powszechnie znana – a przez wielu z nas także chętnie stosowana (nie tylko w czasie najciemniejszych miesięcy w roku!) – nie wszyscy wiemy jakie dokładnie korzyści jest nam w stanie przynieść jej regularne przyjmowanie.

Jak się okazuje, zdrowa D3 – nazywana nie bez powodu „witaminą słońca” – nie tylko z powodzeniem stymuluje układ immunologiczny czy przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania kości, ale może zaoferować mam wiele więcej! Kiedy warto suplementować witaminę D3, jakie sygnały organizmu świadczą o jej niedoborze oraz w jakiej formie najlepiej ją przyjmować? Przychodzimy z podpowiedziami!

Witamina D3 – dla kogo?

Cenna witamina D3 sprawdzi się wszystkim tym z nas, którzy naturalnie i bezpiecznie chcą zadbać o wzmocnienie organizmu, zwiększając swoją odporność na infekcje i zakażenia. Rzeczywiście – to właśnie witamina D3 wykazuje działanie stymulujące makrofagi i fagocyty, czyli tak zwane „komórki żerne”, które bronią nasz organizm przed patogenami. Szczególnie ważną rolę odgrywa ona w przypadku niemowląt i dzieci – ponieważ jej niedobór może negatywnie wpłynąć na ich proces wzrostu. Co ciekawe, w naszych organizmach witamina D3 powstaje na skutek reakcji cholesterolu ze światłem słonecznym – dlatego tak ważne jest, aby przyjmować ją w okresie jesienno-zimowym (kiedy naturalnego światła mamy znacznie mniej). Nie bez powodu to właśnie osobom bardzo rzadko przebywającym na słońcu (na przykład tym z nas, którzy wykonują pracę biurową w pomieszczeniu do późnych godzin), a także dzieciom do 5 lat oraz kobietom w ciąży – kwestię suplementacji zdrowej „witaminy słońca” zaleca się ze szczególnym zaangażowaniem.

Niedobór witaminy D3 – jak rozpoznać?

Ponieważ jedną z najistotniejszych funkcji, jaką pełni wit D3 jest prawidłowy rozwój kości oraz utrzymywanie mocnego szkliwa – niedobór tej cennej witaminy rozpoznamy przede wszystkim po osłabieniu układu kostnego oraz występowaniu nadwrażliwości zębów. Aby mieć pewność co do ewentualnego niedoboru witaminy D3 w swoim organizmie – warto wykonać rutynowe badanie krwi, które pozwoli określić nam jaką suplementację wdrożyć, aby już niebawem móc poczuć się lepiej. Niestety, ciężkie niedobory tej cennej witaminy mogą przynieść szereg niechcianych konsekwencji – takich jak długotrwałe zmęczenie, uczucie rozbicia, wybudzanie się ze snu (ponieważ wit D reguluje także jego fazy), pogorszenie stanu skóry, krwawienie dziąseł, skurcze kończyn czy (w przypadku niemowląt) późne ząbkowanie. Najlepszym rozwiązaniem – aby jak najszybciej uporać się z niedoborami – jest połączenie przemyślanej suplementacji ze zdrową (bogatą w ryby i sery) dietą.

Którą witaminę D3 wybrać?

Ważne, aby suplementację dobierać zawsze do określonych potrzeb organizmu – w takiej formie, która najbardziej nam odpowiada. W sklepie z bio żywnością i suplementami znajdziemy dziś zarówno zdrową witaminę D3 w kroplach, jak i wygodnych kapsułkach. Ponieważ każdy organizm jest inny, a więc wykazuje też odmienne zapotrzebowanie na „witaminę słońca” – warto wybrać taki preparat, który dostarczy nam pożądanej, codziennej dawki konkretnej substancji. Dla przykładu, inne zapotrzebowanie na D3 będą wykazywać dzieci od pierwszych dni życia do szóstego miesiąca (niezależnie od sposobu karmienia wynosi ono 400 IU na dobę), a inne dorośli (do 65. roku życia, jeżeli odpowiednia ekspozycja słoneczna nie jest spełniona, zaleca się przyjmowanie od 800 do nawet 2000 IU na dobę). Bardzo często ekologiczną D3 znajdziemy w towarzystwie witaminy K2 – to połączenie szczególnie zalecane tym z nas, którzy chcą skutecznie zapobiegać osteoporozie oraz zadbać o układ krwionośny poprzez bezpieczne oczyszczenie tętnic i żył.

A Ty, pamiętasz o systematycznej suplementacji „witaminy słońca”?

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChłopak, który w Bydgoszczy zasztyletował psa i fotografował martwe zwierzę, w przeszłości miał już kłopoty z prawem
Następny artykułNowa atrakcja turystyczna Małopolski już otwarta. Najwyższy taki obiekt w regionie