A A+ A++

Szukasz informacji o bólu krzyża? Dobrze trafiłeś!

Nawracający ból pleców między łopatkami, w odcinku lędźwiowym czy piersiowym powoli zaczyna być codziennością dla dużej części społeczeństwa. Współcześnie nie jest to już przypadłość, której doświadczają wyłącznie osoby w starszym wieku. Mała aktywność fizyczna powiązana z siedzącą pracą sprawia, że bólu tego typu doznają coraz to młodsze osoby.

Przyczyny bólu pleców

Ból kręgosłupa może mieć dużo źródeł. Jego występowanie np. na wysokości klatki piersiowej często związane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeśli ból ten rozprzestrzenia się w stronę barku i ramion. Ból kręgosłupa piersiowego może również dawać sygnały o powstawaniu chorób narządów wewnętrznych czy zmian reumatycznych, toteż jego leczenie inicjuje się m.in. od sprawdzenia tego typu źródeł. Natomiast ból na wysokości łopatek, jak również ból kręgosłupa lędźwiowego często jest efektem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (więzadeł, mięśni bądź ścięgien przykręgosłupowych), wynikającego przykładowo z przestawiania przedmiotów o znacznej masie czy złym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy notorycznie jest zaniedbywany, bo łagodnieje po odpoczynku, jednak może on być symptomem początków dyskopatii (przepukliny dysku). Rzecz jasna ból pleców bywa też konsekwencją najrozmaitszych stanów zapalnych oraz urazów nieraz tak drobnych, że odgrzebujemy je z pamięci dopiero podczas wizyty w gabinecie ortopedy.

Jak się uchronić przed bólem kręgosłupa?

Bólu pleców nie można zaniedbać i należy natychmiast umówić się na konsultację z lekarzem. Jest on w stanie orientacyjnie zidentyfikować rodzaj i źródło bólu, a w dalszej kolejności wystawi skierowanie do odpowiedniego specjalisty, który wybierze skuteczny kierunek terapii. Nie można jednakże czekać, aż dopadnie nas ból pleców. O kręgosłup wypada troszczyć się zawsze, również wtedy, gdy nie sprawiał na razie problemów. Z tego też powodu doktorzy zalecają pamiętanie o dobrej postawie, np. podczas pracy przy komputerze, dbanie o właściwą wagę, jak również systematyczny ruch. Spięte mięśnie grzbietu czy karku można również rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych lub przy użyciu aparatów do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami wzmacnia mięśnie, co zmniejsza bóle przeciążeniowe, jak również stymuluje krążenie krwi i limfy.

Vitberg
Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 (18) 442-33-69
E-mail: [email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Ruda Śląska: Publikujemy wizerunek – kto rozpoznaje tego mężczyznę
Następny artykułWindows 10 otrzyma nowe funkcje