A A+ A++

W ciągu pierwszych dwóch dni prowadzono prace w ramach postępowania karnego prowadzonego przez prokuratora OKŚZpNP w Lublinie. W ich wyniku podjęto szczątki należące do trzech osób, które spoczywały pod dwiema współczesnymi mogiłami. Charakter ich pochówku wskazuje, że należały one do więźniów Zamku. W pierwszej z jam grobowych ujawniono szczątki dwóch mężczyzn, które przedzielała warstwa ok. 10 cm ziemi. Ich ciała zostały wrzucone niedbale do dołu, zapewne w odstępie kilku dni. W kolejnej jamie grobowej odnaleziono przemieszane szczątki kostne należące do młodego mężczyzny. Zostały one uprzednio wkopane w głąb mogiły, podczas przygotowywania miejsca pod wtórny pochówek.

W trakcie wstępnych oględzin ustalono, że czaszki ofiar nosiły ślady po postrzałach typowe dla wykonania wyroku tzw. metodą katyńską. Przy szczątkach ujawniono artefakty w postaci szkaplerza, fragmentów odzieży i plastikowych guzików.

Ostatniego dnia poszukiwano miejsca pochówku partyzanta poległego w obławie UB-MO. Prace prowadzonow ramach zadań własnych BPiI. Pod współczesną mogiłą odnaleziono przemieszane szczątki należące do mężczyzny w wieku ok. 35-40 lat. Wstępne typowania wskazują, że należą one do poszukiwanej ofiary.
Podjęte szczątki kostne zostaną poddane szczegółowym badaniom medycznym oraz identyfikacji genetycznej.

Dawid Florczak
asystent prasowy
Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObuwie dziecięce – jakie powinno być?
Następny artykułKoronawirus. Trzy toruńskie szkoły zamknięte z powodu koronawirusa