A A+ A++

Ciasto na andrzejki. Goście będą zachwyceni

Andrzejkowy wieczór, pełen wróżb i magii, jest jedną z lepszych okazji do spotkań z przyjaciółmi. Kiedy długie wieczory wręcz zachęcają, by zostać w domu i napawać się przytulną atmosferą, nic nie stoi na przeszkodzie, by zabawę zorganizować w zaciszu własnych czterech ścian. Co jednak podać gościom, by ich zaskoczyć?

Zobacz również:

Nieco chłodniejsze miesiące zmuszają do poszukiwania kreatywnych kuchennych rozwiązań. Nie ma już bowiem mowy o świeżych owocach – wiśniach, truskawkach czy malinach – na bazie których dotąd bez przeszkód przygotować można było smaczne, bezowe chmurki czy biszkoptowe ciasta z galaretką. Nie oznacza to jednak, że w spiżarce nie czekają sezonowe produkty, które zazwyczaj traktowane bywają nieco po macoszemu. Tymczasem z niewielką pomocą mogą zamienić się w prawdziwie królewski, zachwycający nawet najbardziej wymagające podniebienie wypiek.

Co na imprezę andrzejkową? Za tym ciastem goście wręcz przepadają

Tradycyjna szarlotka, chociaż wraz z nadejściem jesieni staje się punktem obowiązkowym w słodkim menu niemal każdej kucharki, przez wielu traktowana bywa jako ciasto przygotowywane w ostateczności – najczęściej wtedy, kiedy jabłka w piwnicy proszą o to, by po nie sięgnąć. Tymczasem może zaskoczyć swoim smakiem, mocno rozprawiając się z łatką “zwyczajnej”. Czas docenić więc jej walory – szczególnieszczególnie że te dojrzeli już zagraniczni turyści.

Co na imprezę andrzejkową? Za tym ciastem goście wręcz przepadają123RF/PICSEL

Chociaż jabłecznik wydaje się nieco pracochłonny, ostateczny smak wynagrodzi długie minuty spędzone w kuchni. Pod warunkiem, że wzbogacimy go niepozornym, ale mocno odmieniającym aromat ciasta dodatkiem. Wraz z nadejściem końcówki listopada zawsze przygotowuję szarlotkę z budyniową nutą – serwując ją kolejno podczas andrzejkowej kolacji. Goście zawsze doceniają jej smak.

Prosty jabłecznik z budyniem. Goście szybko poproszą o dokładkę

Jabłecznik z budyniową nutą za sprawą dodatku budyniu podkreśla smak owoców waniliowym aromatem. Jest przy tym kruchy i wręcz rozpływa się w ustach. Aż żal nie spróbować. Potrzebować będziemy:

  • 3 szklanki mąki pszennej,

  • 1 szklankę cukru,

  • 250 g masła lub margaryny,

  • 2 żółtka jajka kurzego,

  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia,

  • 2 budynie śmietankowe w proszku,

  • 3 szklanki mleka,

  • 6 dużych jabłek – najlepiej Szarą Renetę lub inne, ale lekko kwaskowe.

  1. Zacznij od przygotowania kruchego ciasta. Mąkę wymieszaj na stolnicy z cukrem oraz proszkiem do pieczenia. Dodaj masło i posiekaj. Pośrodku zrób dołek, do którego wlej kolejno żółtka. Całość zagnieć na jednolite, sprężyste ciasto.

  2. 1/3 przygotowanego ciasta zawiń w folię spożywczą i odłóż do zamrażarki. Pozostałą część rozwałkuj i ułóż na dnie wyłożonej papierem do pieczenia formy o wymiarach 36×21 cm. Wyłóż też boki na wysokość około 2 cm. Jeśli ciasto się rwie, nie obawiaj się sklejania go palcami. Rozgrzej piekarnik do 180 st. C.

  3. Jabłka obierz i pokrój w ósemki. Usuń gniazda nasienne. Równomiernie rozłóż na cieście.

  4. Ugotuj budyń zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jeszcze gorący wylej na jabłka.

  5. Wyjmij z zamrażarki umieszczone w niej wcześniej ciasto. Zetrzyj na tarce lub porwij w dłoniach i rozłóż na budyniu.

  6. Ciasto przełóż do piekarnika. Piec przez 50-60 minut, do lekkiego zarumienienia, w temperaturze 180 st. C. Smacznego!

Zmysłowe smaki: Klasyczna szarlotkaInteria.tv

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułVI Lubuski Festiwal Słowa zbliża się wielkimi krokami – sprawdź szczegóły!
Następny artykułOdeszła Maria Malinowska – człowiek, który zrobił wiele dobrego dla sportu, miasta i ludzi