A A+ A++

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nabór w konkursie na dofinansowanie rozwoju istniejących lub nowo tworzonych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych. Za konkurs ten od przygotowania, przez przeprowadzenie, rozstrzygnięcie, monitorowanie i kontrolę, odpowiada Agencja Badań Medycznych. Wnioski można składać do 25 listopada. W ramach konkursu dostępne jest 135 milionów złotych, a maksymalne wsparcie dla jednego projektu wynosi 7,5 miliona złotych.

Podstawowe informacje o naborze w konkursie

Wnioski na dofinansowanie można składać od 22 października 2024 roku od godziny 12:00, do 25 listopada 2024 roku do godziny 12:00:59.

Wnioski należy przesyłać do Agencji Badań Medycznych, która mieści się pod adresem: ul. Chmielna 69, 00-801 Warszawa.

Składanie wniosków odbywa się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CST2021. Numer naboru to: KPOD.07.07-IW.07-005/24.

Prezes Agencji Badań Medycznych: badania kliniczne to nie są pieniądze na zabawę dla naukowców (WYWIAD)

Kto może składać wnioski?

W konkursie mogą brać udział różne podmioty, które spełniają określone warunki. Muszą one mieć w swojej strukturze istniejące lub tworzone Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Oto szczegóły:

1. Instytucje ochrony zdrowia:

• Publiczne zakłady opieki zdrowotnej, czyli:

• Podmioty lecznicze, które są utworzone przez:

• Skarb Państwa (reprezentowany przez ministra lub centralny organ administracji rządowej czy wojewodę),

• jednostki samorządu terytorialnego,

• uczelnie publiczne.

• Muszą mieć kontrakt z Oddziałem Wojewódzkim NFZ, oferować świadczenia w zakresie leczenia szpitalnego oraz prowadzić badania naukowe i prace rozwojowe.

2. Instytucje nauki i edukacji:

• Uczelnie:

• Publiczne uczelnie, które kształcą na kierunku lekarskim lub prowadzą działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

• Jednostki naukowe:

• Instytuty badawcze, które uczestniczą w systemie ochrony zdrowia i są podmiotami leczniczymi, mającymi kontrakt z Oddziałem Wojewódzkim NFZ.

• Międzynarodowe instytuty naukowe działające w Polsce.

• Polska Akademia Nauk oraz jej instytuty.

• Inne publiczne podmioty, które prowadzą działalność naukową samodzielnie i ciągłe.

3. Inne podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki:

• Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

• Federacja podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

4. Konsorcja:

• Grupa podmiotów wymienionych powyżej (w punktach 1-4).

Warunek: Aby wziąć udział w konkursie, podmiot musi mieć już istniejące lub tworzone, Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w ramach wcześniejszych konkursów ABM, takich jak ABM/2020/3, ABM/2021/4 czy ABM/2021/6, albo musi być liderem konsorcjum.

Jak badania kliniczne zmienią przyszłość leczenia nowotworów?
Jak badania kliniczne zmienią przyszłość leczenia nowotworów?

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Konkurs jest realizowany zgodnie z Rządowym Planem Rozwoju Sektora Biomedycznego na lata 2022-2031, szczególnie w obszarze 4, który dotyczy rozwoju sektora. Koncentruje się na punkcie 4.2, czyli rozwijaniu sieci Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK). W ramach tego konkursu finansowane są działania zgodne z komponentem D Krajowego Planu Odbudowy (KPO) – Reformą D3.1, mającą na celu podniesienie efektywności i jakości systemu ochrony zdrowia oraz wsparcie polskiego potencjału badawczo-rozwojowego w naukach medycznych i naukach o zdrowiu. Inwestycja D3.1.1. dotyczy kompleksowego rozwoju badań w tych dziedzinach.

Celem konkursu jest wspieranie rozwoju istniejących lub nowo tworzonych CWBK oraz zwiększenie ich zdolności do prowadzenia wysokiej jakości badań klinicznych i eksperymentów medycznych. Dotychczasowe doświadczenia CWBK pokazały, że skuteczne prowadzenie badań klinicznych, wymaga ciągłego wprowadzania innowacji. To obejmuje nie tylko nowoczesny sprzęt medyczny i innowacyjne rozwiązania IT, ale także dobrze wyszkoloną kadrę.

Dofinansowanie umożliwi dalszy rozwój kadr w CWBK oraz zespołów badawczych, w tym organizację szkoleń, doposażenie oraz rozwój części administracyjnej i badawczej CWBK. Wsparcie finansowe pozwoli także na realizację działań edukacyjno-promocyjno-informacyjnych.

Dofinansowanie będzie mogło być przeznaczone także na nowe obszary badań, które nie były wcześniej uwzględnione, jak badania wyrobów medycznych, medycyna cyfrowa czy badania nad produktami terapeutycznymi zaawansowanej terapii (ATMP). Dodatkowo, jednym z celów konkursu jest zwiększenie innowacyjności i atrakcyjności CWBK w działalności naukowo-badawczej.

Warunki finansowania projektów

W ramach tego konkursu można otrzymać dofinansowanie na realizację przedsięwzięć związanych z rozwojem Centrów Wsparcia Badań Klinicznych. Maksymalna kwota wsparcia wynosi 7,5 mln zł. 

Co ważne, dofinansowanie może pokryć nawet 100% kwalifikowalnych wydatków. To oznacza, że w wielu przypadkach nie ma konieczności wkładu własnego

Łączna pula dostępnych środków na nabór wniosków wynosi 135 mln zł, co daje wiele możliwości dla zainteresowanych instytucji. Dzięki tym funduszom, można nie tylko rozwijać istniejące ośrodki, ale także wprowadzać innowacyjne rozwiązania, które przyczynią się do podniesienia jakości badań klinicznych w Polsce.

Pytania i odpowiedzi

Jeśli masz pytania dotyczące Konkursu, możesz je kierować na adres mailowy: [email protected].

#MedycznyAngielski: BADANIA KLINICZNE
#MedycznyAngielski: BADANIA KLINICZNE

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzyszłość technologii w rękach kobiet: Huawei wspiera równość i różnorodność w branży technologicznej
Następny artykułDantejskie sceny w szkole. Rodzice zaatakowali dyrektorkę. Wezwano policję