Ministerstwo Zdrowia wycofało się z realizacji unijnych kontraktów na zakup szczepionek. – Wytwarzanie i dostawy kolejnych dawek szczepionek przeciw COVID-19 tylko po to, by realizować kontrakt, jest nieracjonalne z punktu widzenia gospodarowania środkami publicznymi – podnosił minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie spotkania w Brukseli.
Dziś (piątek) odbywa się spotkanie ministrów zdrowia krajów Unii Europejskiej podczas posiedzenia Rady UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (EPSCO) w Brukseli. Jednym z tematów podnoszonych przez polskie MZ, jest dalsza realizacja umów na dostawy szczepionek przeciw COVID-19.
– Jesteśmy w grudniu roku 2022, a nie 2020. Sytuacja epidemiczna i zagrożenie #COVID19 są zgoła odmienne. Tymczasem nadal musimy realizować kontrakty szczepionkowe w dotychczasowym kształcie – mówił w Brukseli, minister zdrowia Adam Niedzielski.
– Polska wspólnie z innymi państwami Unii Europejskiej od dłuższego czasu pyta o racjonalność tych umów. Wytwarzanie i dostawy kolejnych dawek szczepionek przeciw COVID-19 tylko po to, by realizować kontrakt, jest nieracjonalne z punktu widzenia gospodarowania środkami publicznymi – zaznaczał.
Ministerstwo Zdrowia wypowiada umowy na dostawy szczepionek
Przypomnijmy, że kontrakty szczepionkowe opiewają na miliardy złotych. Jak argumentował w kwietniu resort zdrowia, w magazynach zalegają niewykorzystane preparaty (w tamtym czasie było to 25 mln dawek), a równolegle Polska mierzy się z kosztownym dla budżetu państwa, wsparciem uchodźców wojny na Ukrainie. Wobec tego dalsza realizacja dostaw szczepionek wydawała się ministerstwu utrudniona i bezzasadna.
Resort zdrowia wystąpił wówczas do Komisji Europejskiej oraz głównych producentów szczepionek, aby dostawy, które były przewidziane w najbliższych kwartałach, przełożyć w czasie.
– Chcieliśmy rozłożyć te dostawy na 10 lat i płacić wtedy, kiedy otrzymamy szczepionki. Niestety, spotkaliśmy się z kompletnym brakiem elastyczności po stronie producentów – mówił w kwietniu szef resortu zdrowia.
Ministerstwo wypowiedziało umowy dostaw szczepień ze wspólnych zamówień UE wykorzystując “klauzulę wyższej konieczności” – tłumaczył w czwartek podczas spotkania z dziennikarzami Adam Niedzielski. Równolegle, rozpoczęto rozmowy indywidualne z producentami.
-W zasadzie już wszystkie państwa dojrzewają do stanowiska takiego jak Polska – podkreślał w czwartek szef MZ.
Podczas piątkowej konferencji z udziałem przedstawicieli europejskich resortów zdrowia, ponownie podniósł kwestie realizacji umów na dostawy szczepionek przeciw COVID-19.
– Finansowanie ogromnych ilości zbędnych produktów przeznaczonych do zniszczenia nie znajduje żadnego logicznego wytłumaczenia. Jak długo jeszcze będziemy dyskutować, zamiast faktycznie działać na rzecz zdrowia publicznego? – wskazał minister.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS