A A+ A++

Myślecki: transformacja energetyki będzie kołem zamachowym polskiej gospodarki

17.01.2020r. 12:40


Ze względu na skalę finansową w stosunku do wolumenu gospodarczego Polski, transformacja energetyki będzie wehikułem napędzającym rozwój kraju w ciągu kilkunastu najbliższych lat. Transformacja energetyki będzie programowana przez obecne pokolenie, ale realizowana już przez następne pokolenia Y i Z – powiedział prof. Wojciech Myślecki – przewodniczący zespołu ds. nowoczesnych technologii w energetyce przy NCBiR, podczas konferencji “Klaster energetyczny na rzecz ochrony klimatu jako czynnik nowej polskiej strategii klimatyczno-energetycznej”.


– Przechodzimy na nową politykę energetyczną, czego symboliczną decyzją była słuszna moim zdaniem likwidacja Ministerstwa Energii i powołanie Ministerstwa Klimatu. Transformacja energetyki musi mieć charakter ponadrządowej decyzji politycznej, musi być to porozumieniem sił na poziomie parlamentarnym, być może również z udziałem ważnych instytucji reprezentujących pozarządowe ośrodki decyzyjne – powiedział Wojciech Myślecki.

– Z mojego punktu widzenia najważniejsze jest to, że Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przewiduje powstanie nowego dokumentu jakim będzie plan transformacji. Bez niego nie będziemy mogli skorzystać z Funduszu. Oprócz tego mamy dwa dokumenty: Polską Politykę Energetyczną, która charakteryzuje się tym, że po uchwaleniu jest już nieaktualna oraz Krajowy plan na rzecz energii i klimatu, który pośpiesznie skoordynowano z nieaktualną już dziś polityką energetyczną – mówił dalej Wojciech Myślecki. Zwrócił o jednocześnie uwagę, że do opracowania planu transformacji niezbędne jest wcześniejsze sformułowanie doktryny energetycznej Polski.

Według Wojciecha Myśleckiego, na poziomie strukturalnym energetyka rozproszona zacznie rywalizować z wielkoskalową energetyką konwencjonalną, a największą rewolucją w energetyce będzie wejście do niej społeczeństwa. Energetyka rozproszona będzie jej komponentem, który będzie miał charakter obywatelski. Zwrócił on jednocześnie, że niezależnie od tego, jak energetyka rozproszona będzie mocna, WEK musi być utrzymana, gdyż struktura sieci przesyłowej, której nie da się szybko przebudować, wymaga znacznych mocy w dużych jednostkach wytwórczych.

Organizatorem konferencji, która odbyła się 16 stycznia br. w Gaju Oławskim w siedzibie Energetycznego Klastra Oławskiego EKO, był Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych i Narodowy Fundusz Ochorony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zobacz także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZimowe SOS: jak dbać o skórę w mroźne miesiące?
Następny artykułOgłoszenie o naborze kandydatów do składu komisji konkursowej