A A+ A++

Mandatem został ukarany pieszy, który wbiegł na przejście tuż przed ruszający samochód, doprowadzając do potrącenia. Mężczyzna upierał się, że “pieszy na przejściu ma zawsze pierwszeństwo”. Policjanci wyprowadzili go z błędu. Nauka okazała się zarówno kosztowna, jak i bolesna, na szczęście obyło się bez poważnych konsekwencji zdrowotnych.

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia ze wzrostem potrąceń pieszych na przejściach, z czego wynika, że przepisy, które miały poprawić bezpieczeństwo pieszych, nie do końca spełniły swoją rolę. Wszystko przez to, że przekazie medialnym pojawiła się narracja, że “pieszy na pasach ma zawsze pierwszeństwo”. Tymczasem nigdy tak nie było i nadal tak nie jest. Nie wszyscy o tym wiedzą, a konsekwencje złego rozumienia przepisów mogą być poważne. Pół biedy, gdy kończy się lekkim poobijaniem i mandatem, gorzej gdy konsekwencją jest poważny wypadek.

Myślał, że pieszy na pasach ma zawsze pierwszeństwo

W ubiegłym tygodniu policjanci dostali zgłoszenie o potrąceniu, do którego miało dojść na przejściu dla pieszych przy ul. Karczewskiej w Otwocku. Zgłaszającym był potrącony 23-latek, który winą za zdarzenie obarczył kierowcę samochodu.

Policjanci udali się na miejsce zdarzenia. Tam zauważyli, że przejście jest objęte monitoringiem. Zapis kamer przedstawiał zupełnie inny przebieg zdarzenia niż wynikało to z narracji przedstawionej przez mężczyznę.  Na nagraniu widać, jak mężczyzna wbiega na przejście tuż przed ruszający samochód i w efekcie tego zachowania zostaje potrącony. Mężczyzna swoje zachowanie tłumaczył tym, że “na pasach pieszy ma zawsze pierwszeństwo”.

A cała sytuacja wyglądała tak:

 Czy pieszy musi spojrzeć w lewo, prawo i znowu w lewo?

Policjanci wytłumaczyli mężczyźnie, że pieszy ma nie tylko prawa, ale również obowiązki i nałożyli na niego mandat karny za spowodowanie kolizji. Nauka przepisów okazała się więc nie tylko bolesna, ale i kosztowna. Na szczęście młodemu człowiekowi nie stało się nic poważnego.

Czego nie wolno pieszemu na przejściu?

Pieszych przechodzących przez przejście obowiązuje szereg przepisów ruchu drogowego. Zgodnie z art. 14 Prawa o ruchu drogowym pieszemu zabrania się:

  • wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
  • zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;
  • przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;
  • chodzenia po torowisku;
  • wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
  • przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
  • korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Dodatkowo na przejściu pieszy jest zobowiązany zawsze zachować szczególną ostrożność. Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym definiuje to pojęcie jako “ostrożność polegająca na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie”. Czy więc pieszy na przejściu powinien czuć się bezpiecznie? W myśl powyższej definicji absolutnie nie, wprost przeciwnie – powinien być gotowy do szybkiej reakcji na zagrożenie.

Pieszy nie przechodzi po przejściu, ale czy ma pierwszeństwo?

Jak przed przejściem powinien zachować się kierowca?

Oczywiście z drugiej strony wiele obowiązków ma również kierowca:

  • Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (…)
  • Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
  • Kierującemu pojazdem zabrania się: wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany; omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu

Do kompletu przepisów brakuje jeszcze definicji ustąpienia pierwszeństwa, która brzmi:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzerwy w dostawie wody w związku z pracami na sieci wodociągowej
Następny artykułКількість постраждалих внаслідок російських ударів по Харкову росте – показали наслідки