A A+ A++

Rozpoczęła się XVIII edycja Konkursu Chopinowskiego, który jest znany na całym świecie. Od niemal stu lat ściąga do Polski miłośników muzyki klasycznej, którzy wykonują dzieła polskiego artysty z poszanowaniem zasad fair play. Mecenasem Konkursu Chopinowskiego jest PKN ORLEN.

Od 2 października trwa XVIII edycja Konkursu Chopinowskiego. Uczestników na każdym z czterech etapów ocenia jury, składające się z wybitnych pianistów i pedagogów. Wcześniej, 30 września, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której wylosowano literę, decydującą o kolejności występów uczestników pierwszego etapu Konkursu. Tym razem jako pierwsi zaprezentowali się pianiści, których nazwiska rozpoczynają się na literę „M”.

Ogłoszenie wyników nastąpi tradycyjnie na schodach foyer Filharmonii Narodowej, w nocy z 20 na 21 października.

Mecenasem Konkursu Chopinowskiego oraz jego organizatora – Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina jest PKN ORLEN. Jak podkreśla prezes zarządu, Daniel Obajtek, Konkurs Chopinowski to jeden z najstarszych i najbardziej znaczących konkursów muzycznych na świecie, który Koncern ma zaszczyt wspierać od lat.

– To niezwykłe wydarzenie jest nie tylko ucztą dla melomanów, lecz także wpisuje się w budowę naszej narodowej tożsamości oraz promuje wizerunek Polski na świecie i prezentuje twórczość najwybitniejszego polskiego pianisty. Wspierając tak elitarne wydarzenie, jak Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, wzmacniamy też globalną rozpoznawalność marki ORLEN – tłumaczy Daniel Obajtek.

Dodaje również, że Konkurs Chopinowski jest szansą dla młodych, zdolnych pianistów.

– Cieszę się, że PKN ORLEN jako mecenas tego wydarzenia może pomagać utalentowanym artystom w realizowaniu ich pasji i spełnianiu marzeń – podsumowuje prezes Daniel Obajtek.

W tegorocznej edycji zgłosiła się rekordowa liczba kandydatów – ponad 500 pianistów z całego świata. Przypomnijmy, że ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią, Konkurs nie odbył się w ubiegłym roku i został przeniesiony na rok 2021. Eliminacje odbyły się w lipcu tego roku. Do udziału w Konkursie Chopinowskim jury zakwalifikowało 87 pianistów, w tym 16 Polaków.

Ich występy można śledzić dzięki transmisjom na kanale YouTube oraz aplikacji na urządzenia mobilne. Transmitowany jest też w całości przez TVP Kultura oraz Program II Polskiego Radia i Radio Chopin.

Jak podkreślają organizatorzy, Konkurs Chopinowski jest najważniejszym wydarzeniem muzycznym w Polsce i jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie. Po raz pierwszy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbył się w 1927 roku, a powołany został do życia z Inicjatywy prof. Jerzego Żurawlewa, polskiego pianisty i pedagoga. Organizatorem Konkursu było Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, protektorat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki.

Konkurs odbył się w Filharmonii Warszawskiej. Wzięło w nim udział 26 pianistów z ośmiu krajów. Zwycięzcą został Lew Oborin ze Związku Radzieckiego (w przyszłości stały partner artystyczny legendarnego skrzypka Dawida Ojstracha). Drugą Nagrodę otrzymał jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, Stanisław Szpinalski. Wśród wyróżnionych znalazł się Dymitr Szostakowicz, który jako pierwszy pianista miał w repertuarze wszystkie utwory Chopina z orkiestrą. Konkurs organizowany miał być co pięć lat.

Obok olbrzymiej roli, jaką Konkurs pełni już od ponad 90 lat w popularyzacji muzyki Chopina, odkrywa także największe talenty pianistyczne, zapewniając młodym muzykom najskuteczniejszy start w międzynarodowej karierze.

Talon Smith, fot. Wojciech Grzędziński / Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUnijne pieniądze na inwestycje w szkołach. Przedszkola, podstawówki i licea docieplane przed zimą
Następny artykułPolscy biskupi rozpoczęli w Watykanie wizytę ad Limina