A A+ A++

Mùzyczny Tôrg to w tłumaczeniu z języka kaszubskiego muzyczna hala/targowisko. Pod nazwą Mùzyczny Tôrg kryje się cykl koncertów promujących współczesną, nową muzyczną scenę kaszub, której na próżno szukać w mediach głównego nurtu, a która doskonale rozwija się na obrzeżach dużych miast. Tworzą ją młodzi twórcy których charakteryzuje różne podejście do kaszubskiej muzyki – niektórzy traktują ją nieortodoksyjnie, inni zaś szukają jak najbliższej korzeniom formy przekazu. Podczas trzech koncertów wystąpi sześcioro grup i twórców, które zaprezentują swój autorski materiał muzyczny.

W letnich miesiącach zainicjowanego na mocy uchwały Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego roku króla Kaszubów i Honorowego Obywatela Gdyni – ks. prałata dra Hilarego Jastaka, który wspierał rozwój kaszubskość nie tylko w Gdyni ale i w kontekście Pomorza, poznamy najciekawszą nową muzykę kaszubską!

Kurator cyklu: Michał Miegoń
30.09.2024, 19:00. Wstęp wolny.

Wystąpią:


Drëszë

Drëszë to trójmiejska grupa przyjaciół ze środowiska muzyki folkowej, tradycyjnej i jazzowej. Liderką i solistką grupy jest Joanna Gostkowska – wszechstronna osobowość artystyczna, Kaszubka, która od ponad dekady zajmuje się rekonstrukcją tradycyjnych kaszubskich pieśni i melodii, mająca na swoim koncie główne nagrody w konkursach i festiwalach związanych z muzyką tradycyjną w Polsce (m.in. Turniej Muzyków Prawdziwych w Szczecinie, Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym – gdzie zaprezentowała tradycyjne pieśni kaszubskie solo i przełamała tym sposobem impas w postaci braku uczestnictwa reprezentantów z Kaszub na tym przeglądzie od wielu dekad). Zespół tworzy także akordeonista Michał Mantaj – związany z muzyką folkową oraz rockową a także lutnik i multiinstrumentalista Hubert Połoniewicz, grający na barabanie oraz gęślach gdańskich, które odtworzył na podstawie artefaktu z XIII w. Po roku działalności do składu dołączył po.chodzący z Jastarni saksofonista, klarnecista i improwizator Jakub Klemensiewicz.

Repertuar zespołu stanowią aranżacje kaszubskich pieśni tradycyjnych pozyskanych z materiałów fonograficznych, starych śpiewników i badań terenowych z uszanowaniem i wiernym zachowaniem oryginalnej warstwy tekstowej oraz melodii. W swoim repertuarze
zespół także posiada autorskie aranżacje pieśni o świętych z XIX-wiecznego „Śpiewnika Pelplińskiego” na warianty melodii popularnych niegdyś na Pomorzu.

Celem grupy jest odczarowanie utartego wizerunku kaszubskiej muzyki ludowej, którą głównie reprezentują zespoły folklorystyczne, przywrócenie jej prawdziwego znaczenia i rangi, ocalenie od zapomnienia dawnych kaszubskich muzykantów i ich muzyki poprzez
uwydatnienie tego, co w melodiach i pieśniach najpiękniejsze i uniwersalne, nadając swojej muzyce ponadczasowego wyrazu.
Zespół jest finalistą konkursu Nowa Tradycja 2022- Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia oraz laureatem III nagrody na Przeglądzie Kultury Ludowej Pomorza EtnoSwołowo 2022.

Skład:

  • Joanna Gostkowska- śpiew, gęśle gdańskie
  • Michał Mantaj- akordeon
  • Hubert Połoniewicz- baraban, gęśle gdańskie, perkusjonalia
  • Jakub Klemensiewicz- saksofon, klarnet
  • Tatiana Slowi – artystka, wokalistka, radiowiec, badaczka kultury Kaszub.

Projekt dofinansowany ze środków miasta Gdyni.




Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrymas Polski przypomina o kapłanach męczennikach II wojny światowej
Następny artykułOba Astony awansowały do Q3