A A+ A++

Rozpoczęła się 48. edycja festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”. Do końca sierpnia w zabytkowych wnętrzach będzie można usłyszeć muzykę od średniowiecza po współczesność.

Festiwal, organizowany przez Fundację Capella Cracoviensis, stanowi muzyczną wędrówkę po najpiękniejszych krakowskich zabytkach. Muzyka zabrzmi m.in. w katedrze wawelskiej, bazylice oo. franciszkanów, opactwie cystersów w Mogile, kościele ss. norbertanek, na dziedzińcu Collegium Nowodworskiego i w kościele św. Piotra i Pawła.

– Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” wrósł w życie kulturalne Krakowa oraz stał się marką na szerokim forum życia muzycznego, dzięki czemu pozyskujemy udział, często wielokrotny, najwybitniejszych wykonawców. W ciągu lat powstała jakby „rodzina festiwalowa”, co uważamy za wielką wartość. Z dumą zaliczamy takie postacie jak Sokołow, Savall, Stabrawa, Kirkby, Hiolski, Stefańska i wiele innych – podkreśla Stanisław Gałoński, dyrektor festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”.

Wydarzenie ma charakter wykonawczy, dzięki czemu zaproszeni artyści mogą sami zaproponować repertuar. – Taka postawa daje gwarancję, że artysta wykona to, co mu „w duszy gra”, a więc zaprezentuje się z jak najlepszej strony, przez co publiczność otrzyma najlepsze wykonania – dodaje Gałoński.

Koncerty w zabytkowych wnętrzach

W programie tegorocznej edycji wydarzenia znalazło się 12 różnorodnych koncertów. Pierwszy z nich odbył się 15 sierpnia w Filharmonii Krakowskiej, a publiczność mogła usłyszeć wybitną skrzypaczkę z Kazachstanu. Meruert Karmenova wykonała „Koncert skrzypcowy d-moll” Henryka Wieniawskiego. Towarzyszyła jej Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Macieja Tworka.

W środę, 16 sierpnia, w kościele ewangelickim przy Grodzkiej, zaprezentują się: Agata-Kielar Długosz (flet), Marek Toporowski (fortepian historyczny) i Łukasz Długosz (flet), wykonując muzykę m.in. Debussy’ego, Chopina, Wesołowskiego czy Dobrzyńskiego.

Kolejny koncert odbędzie się 18 sierpnia w katedrze wawelskiej, a publiczność będzie mogła usłyszeć Królewskich Rorantystów pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego. W programie takie utwory jak „Bogurodzica”, „Sancte Deus”, „Salve Mundi Domina” czy „Gaude Mater Polonia”.

Dwa dni później, 20 sierpnia, w kościele św. Franciszka z Asyżu wystąpi chór męski Pueri Cantores Sancti Nicolai. Zespół, pod kierownictwem ks. Stanisława Adamczyka i Bożeny Wojciechowskiej, wykona utwory m.in. Händla, Mozarta, Brucknera czy Surzyńskiego. Z kolei 21 sierpnia muzyka klasyczna zabrzmi w kościele oo. pijarów. Wystąpią: Anna Dyyak (wiolonczela), Oleg Dyyak (akordeon) i Dmytro Holovenko (gitara).

W programie znalazł się także występ Orkiestry Kameralnej „Wirtuozi Lwowa”, którą poprowadzi Serhij Burko. W partiach solowych wystąpią natomiast Oleg Sozanskyj (bandura) i Andrij Karpyak (flet). Podczas koncertu, zaplanowanego na 23 sierpnia w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, zabrzmią utwory ukraińskich oraz polskich kompozytorów. 

Na koniec wakacji

25 sierpnia w kościele św. Bartłomieja w Mogile (opactwo cystersów) zaprezentuje się męska grupa wokalna Triplum wraz z zespołem instrumentów dawnych Clara Tumba. Publiczność będzie mogła usłyszeć utwory z muzycznego archiwum cystersów.

Muzyka poważna wypełni również wnętrze kościoła ss. norbertanek. A to za sprawą zespołu Krakowski Consort Viol da Gamba, prezentującego muzykę XVI i XVII wieku na kopiach instrumentów dawnych wykonanych w polskich i zagranicznych pracowniach lutniczych. Koncert odbędzie się 27 sierpnia.

Dzień później organizatorzy zapraszają do bazyliki oo. dominikanów, gdzie wystąpi legendarny włoski zespół męski Odhecaton. Podczas koncertu grupa, specjalizująca się głównie w wykonawstwie muzyki renesansu oraz baroku, zaprezentuje dzieła Monteverdiego m.in. „Messa a quattro voci da capella”, „Salve Regina” czy „Laetaniae della Beata Vergine”.

29 sierpnia festiwal przeniesie się na dziedziniec Collegium Nowodworskiego, a publiczność będzie mogła posłuchać Krakowskiego Kwintetu Dętego. Artyści zagrają utwory takich kompozytorów jak Danzi, Zieliński czy Françaix.

Kolejnego dnia na krużgankach klasztoru oo. franciszkanów wystąpią: Elżbieta Stefańska (klawesyn), Mariko Kato-Shioya (klawesyn), Tomasz Potaczek (flet traverso), Anna Śliwa (skrzypce barokowe), Anna Hara-Pióro (skrzypce barokowe), Elżbieta Górka (skrzypce barokowe), Małgorzata Muzyka-Gołogórska (altówka barokowa) i Konrad Górka (wiolonczela barokowa). W programie m.in. utwory Bacha i Couperina.

Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” zwieńczy koncert zespołu Collegium Zieleński pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego. 31 sierpnia w kościele św. Piotra i Pawła zabrzmią wybrane fragmenty z „Opera omnia” Mikołaja Zieleńskiego, mało znanego polskiego kompozytora przełomu renesansu i baroku. W partiach solowych zaprezentuje się wokalista basowy i lutnista – Joel Frederiksen.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie festiwalu. Bilety można nabyć online, w Punktach Informacji Miejskiej (Pawilon Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2, ul. św. Jana 2, ul. Szpitalna 24) oraz w miejscu koncertu na godzinę przed rozpoczęciem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZastosowania folii stretch w przemyśle
Następny artykułPodsumowanie działań w ramach akcji „Prędkość''