A A+ A++
W niedzielę 27 września w Wierzenicy rozpoczął się cykl jesiennych koncertów “Muzyczna jesień w Puszczy Zielonce”. Do końca października w świątyniach na terenie Puszczy Zielonki będzie rozbrzmiewała muzyka.

Koncerty odbędą się: 27 września (niedziela) Wierzenica, gmina Swarzędz; 2 października (piątek) Owińska, gmina Czerwonak; 9 października (piątek) Węglewo, gmina Pobiedziska; 24 października (sobota) Skoki, gmina Miasto i Gmina Skoki.

Cykl zainaugurował recital „Powitania pożegnania” w wykonaniu Andrzeja Lajborka w niedzielę 27 września który odbył się w kościele pw. św. Mikołaja w Wierzenicy. Artysta zaprezentował cały wachlarz rosyjskich piosenek literackich od Okudżawy poprzez Wysockiego, Dolskiego, Kukina po Żannę Biczewską.

Tydzień później, 2 października – okazja do muzycznego świętowania będzie podwójna. W październiku obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Muzyki i w związku z tym, w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Owińskach o godzinie 19:30 odbędzie się recital Tomasza Stockingera pt.: ,,Już nie zapomnisz mnie”. Będzie to wspomnienie dwudziestolecia międzywojennego w muzyce i słowie. Wieczór spędzimy w klimacie najpiękniejszych szlagierów polskiego kina przedwojennego.

Tytuł koncertu pochodzi od piosenki „Już nie zapomnisz mnie”, która stanowiła główny motyw muzyczny polskiej komedii „Zapomniana melodia” z 1938 roku. Można powiedzieć, że recital będzie wiązanką piosenek polskiego kina przedwojennego, w rytmie walca i tanga, przy akompaniamencie pianisty Stefana Gąsieńca.

Koncert poświęcony jest twórcom takim jak Henryk Wars czy Jerzy Jurandot, a jako że wykonawcą jest aktor, oddaje także przez swój recital hołd gwiazdom kina przedwojennego i przypomina Eugeniusza Bodo, Aleksandra Żabczyńskiego, Antoniego Fertnera i innych. Ten program to elegancja i szyk minionych lat, wciąż tak żywo wspominanych.

W piątek, 9 października w drewnianym kościele p.w św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie o godz. 19:00 wysłuchamy koncertu Grzegorza Wilka pt: “Tam się wiedzie miłość”. Koncert będzie muzyczno – wokalną aranżacją poetyckich tekstów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Koncert nie nosi znamion ciężkiej i martyrologicznej poezji.

Jego założeniem jest zachęcenie do czytania. Artysta wybrał teksty różnorodne, często mniej znane, ale ukazując Baczyńskiego nie tylko jako żołnierza, ale jako normalnego, wrażliwego i kochającego chłopaka, któremu (jak wielu innym) wojna zabrała młodość, perspektywy i życie. Dzięki takiemu spojrzeniu, stworzono coś bardzo nietypowego i nietuzinkowego.

Autorstwo K.K. Baczyńskiego gwarantuje najwyższy poziom literacki wydarzenia. To samo dotyczy muzyki i wykonania. Koncert będzie bardzo utylitarny społecznie, bo prócz walorów artystycznych na najwyższym poziomie wykonawczym, posiada wiele walorów edukacyjnych.

Na zakończenie cyklu zapraszamy do Skoków. W sobotę 24 października o godz. 19:00 w kościele p. w. św. Mikołaja Biskupa w Skokach wybrzmi muzyka klasyczna mistrzów dawnych i współczesnych w wykonaniu niezależnych artystów tj.: Kacper Dworniczak – gitara, Joanna Kortylewicz – sopran, Piotr Maćkowiak – obój i Jacek Pupka – organy.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Organizatorami wydarzeń są: Związek Międzygminny ,,Puszcza Zielonka” oraz gminy członkowskie ZMPZ.

Oceń artykuł
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoncerty, warsztaty, wirtualne spotkania. Takie były Dni Otwarte Funduszy Europejskich
Następny artykułNajbliższy mecz PGE Skry odwołany – wszystko przez koronawirusa