Muzeum Powiatowe organizuje konkurs fotograficzny. Choć placówka jest zamknięta dla zwiedzających, to pracownicy starają się zaspokoić potrzeby kulturalne mieszkańców.
Oto zasady:
Krok 1 – przygotuj się!
ZABYTEK – nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.
W konkursie bierzemy pod uwagę zarówno zabytki ruchome, jak i nieruchome. Pierwsze skojarzenia z zabytkiem nieruchomym, to okazałe pałace, zamki i kościoły, piękne kamienice, pomniki i wille. Warto jednak uświadomić sobie, że do tej kategorii należą również obiekty techniki (budynki fabryczne, kopalnie, mosty, wiadukty, młyny, stacje kolejowe, drogi itp.), cmentarze, kapliczki, krzyże przydrożne, stare parki i ogrody, miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne bądź działalność wybitnych osobistości lub instytucji. Zabytkowymi nieruchomościami są również krajobrazy kulturowe (np. malownicze panoramy miast i wsi), ciekawe układy architektoniczne (np. układ starego miasta, układ zabudowy wiejskiej, zespół budynków tworzących spójną całość). Fotografując okazały obiekt zabytkowy, składający się z wielu elementów, z których każdy może stanowić odrębny zabytek – warto zainteresować się detalami. W konkursie mogą wziąć udział zdjęcia pokazujące fragmenty znanych obiektów zabytkowych – drobiazgi, które przykuły naszą uwagę, a które często umykają wzrokowi przeciętnego turysty.
Krok 2 – zrób zdjęcia i opisz je!
Zastanów się, jakie zabytkowe obiekty nieruchome można obejrzeć w Twojej okolicy. A może natknąłeś się na jakiś ciekawy, stary przedmiot, którego historię znasz? A może przedmiot ten jest dla Ciebie całkowitą zagadką – może inspiruje do snucia zmyślonej opowieści? Za pomocą aparatu fotograficznego lub telefonu zrób zdjęcie temu wybranemu obiektowi/przedmiotowi. Postaraj się znaleźć nietypowy punk widzenia, spraw, by zdjęcie wyróżniało się wśród innych. Poszukując piękna, warto pamiętać, że to pojęcie niezwykle subiektywne – bardzo często piękno odnaleźć można w pozornej brzydocie, a w śladach zniszczenia może kryć się niebanalny urok.
Napisz kilka zdań na temat sfotografowanego obiektu/przedmiotu (nie więcej, niż 1000 znaków ze spacjami). Opis powinien zawierać lokalizację oraz informację o zabytku – co to za miejsce/przedmiot, co przedstawia. W opisie niezbędnym punktem jest uzasadnienie – napisz, dlaczego wybrałeś właśnie ten zabytek, dlaczego wydaje Ci się on wart sfotografowania i zapamiętania. Opis jest okazją do kreatywności – wybrany zabytek może się wiązać z jakąś ciekawą historią lub być inspiracją do stworzenia własnej opowieści.
Krok 3 – wyślij e-mail do muzeum!
Wiadomość powinna zawierać opis, o którym mowa w Kroku 2 oraz następujące załączniki:
Od 1 do 6 fotografii (maksymalnie 3 fotografie jednego zabytku nieruchomego i maksymalnie 3 fotografie jednego zabytku ruchomego)
skan wypełnionego Formularza zgłoszeniowego (załącznik nr 2);
skan wypełnionej Zgody (załącznik nr 3).
Zgłoszenia przyjmowane są do 31 sierpnia 2021 r.
Partnerzy: Starostwo Powiatowe w Nysie, Urząd Miejski w Nysie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS