Jakie dania najbardziej kojarzą się z kuchnią żydowską? Czy to chałka, pulpety rybne, a może czulent? Wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pokazuje jej bogactwo i zróżnicowanie, ale i związki z innymi tradycjami kulinarnymi, w tym z polską.
Przedwojenna kuchnia Żydów mieszkających na terenie ówczesnej Polski była bogata w aromat gałki muszkatołowej, cynamonu, wanilii i skórki cytrynowej. Dania były albo słodkie, albo kwaśne z dodatkiem octu, cytryny, cukru i cebuli. Milion mieszkających w II RP Żydów z jednej strony przyswoiło sobie polskie potrawy, dodając do nich własne, tradycyjne smaki, z drugiej dodawali do polskich przepisów własne pomysły.
Czym jest kuchnia żydowska?
Wystawa “Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna” to podróż w czasie i przestrzeni. Jej kuratorki prezentują na niej różnorodność tradycji i dań Żydów żyjących przez stulecia w diasporze. “Opowiadamy o tym, jak dzięki migracjom rozpowszechniali potrawy i produkty, począwszy od średniowiecza aż po wielkie fale emigracji w XIX i XX wieku. Przedstawiamy religijny fundament spajający żydowską kuchnię, zasady koszerności związane z przygotowaniem posiłków oraz współczesne łamanie tradycji i odkrywanie na nowo kulinarnych korzeni”. Planszom z wątkami historycznymi towarzyszą eksponaty, w tym porcelana i zastawy potrzebne do obchodzenia żydowskich świąt. Towarzyszą im cztery rzeźby Anny Królikiewicz, przygotowane specjalnie z myślą o ekspozycji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS