Nabór do Społecznego Kolegium Doradczego ogłosiło działające w Chorzowie od ponad dwóch lat Muzeum Hutnictwa. Członkowie kolegium – przedstawiciele organizacji z obszaru upowszechniania kultury – mają rozwijać dialog między muzeum, a budowaną wokół niego wspólnotą.
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przy ul. Metalowców 4a to powstałe pod koniec 2021 r. pierwsze w Polsce muzeum prezentujące na przykładach Huty Kościuszko/Królewskiej i Batory/Bismarck historię hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej.
W budynku byłej hutniczej elektrowni z 1895 r. od ponad dwóch lat działa nowoczesna placówka, w której prezentowane są wielkie hutnicze maszyny i filmowe wspomnienia byłych pracowników, którzy opowiadają o pracy w hucie oraz o swoim codziennym życiu. Muzeum od początku organizuje też imprezy tematyczne, starając się integrować i ożywiać lokalną społeczność.
Z początkiem 2022 r. Muzeum Hutnictwa poszerzyło się o Oddział Historii Miasta i Regionu przy ul. Powstańców 25 w Chorzowie. Był to wynik decyzji władz miasta z 2021 r., łączącej w jedną instytucję Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (wówczas w organizacji) i byłe Muzeum w Chorzowie.
Do procesu wypracowania koncepcji działalności tego oddziału muzeum zaangażowało prawie 300 osób – w ramach projektu „Oddział Od/nowa”. Jedną z rekomendacji wypracowanych w tych konsultacjach było powołanie Społecznego Kolegium Doradczego.
„Konsekwentnie włączamy społeczność lokalną w budowanie oferty programowej. Zaczęliśmy od +Królestwa żelaza+, czyli wystawy stałej, która nie powstałaby bez udziału mieszkańców. Następnie zrealizowaliśmy całoroczny program +Oddział Od/Nowa+, zachęcając do aktywnego współtworzenia wizji oddziału naszej instytucji, który za kilka lat powstanie według społecznych rekomendacji w Domu Kalidego” – powiedział cytowany we wtorkowej informacji Muzeum jego dyrektor Adam Kowalski.
„Teraz powołujemy stałe kolegium doradcze złożone z osób aktywnych społecznie, które będzie miało możliwość wesprzeć nas w realizacji zadań statutowych. Tym samym kolegium będzie realnie uczestniczyć w procesach kształtowania naszej oferty” – zadeklarował Kowalski.
Muzeum do udziału w pracach kolegium zaprasza osoby aktywne społecznie z Chorzowa i regionu, zainteresowane rozwijaniem współpracy ze społecznością lokalną. Wnioski można składać do 22 marca br. Członkowie Kolegium zostaną powołani decyzją dyrektora Muzeum w oparciu o rekomendacje stowarzyszeń naukowych i twórczych lub fundacji czy innych instytucji o zbieżnej statutowo działalności.
Pięcioosobowe kolegium ma wspierać dyrektora w rozwoju działalności kulturalnej muzeum, opiniować wnioski w ramach projektu „Zakładowy Dom Kultury”, wspierać udział społeczności lokalnej w kształtowaniu oferty kulturalnej i kulturalno-turystycznej muzeum czy też współtworzyć systemowe rozwiązania dot. współpracy z lokalną społecznością.
Kolegium ma również wspierać Muzeum w procesach budowania publiczności i komunikowania się z nią, a także wspierać placówkę w pozyskiwaniu środków na jej działania statutowe instytucji ze źródeł prywatnych i publicznych.
Wśród bieżących przedsięwzięć chorzowskiego Muzeum Hutnictwa trwa projektowanie adaptacji Domu Kalidego – rodzinnego domu wybitnego górnośląskiego rzeźbiarza – pod kątem utworzenia tam nowego oddziału historii miasta i regionu. Finansowanie adaptacji ma pochodzić z mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, z 85-procentowym wsparciem unijnym.
Specyfikacja przetargu na projekt adaptacji Domu Kalidego uwzględniała sugestie z procesu konsultacji. Oddział ma więc mieścić rekonstrukcję mieszkania hutniczego, sale na wystawy czasowe, sale spotkań, bibliotekę z czytelnią, a obok ogród przeznaczony do działań społecznych i kulturalnych. Całość ma pełnić nie tylko funkcje typowo muzealne, ale też prowadzić część działalności kojarzącej się z domem kultury.(PAP)
autor: Mateusz Babak
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS