Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie otrzymało niedawno prestiżową nagrodę.
Wystawa stała ,,Miasto. Technoczułość” otrzymała muzealnego Oscara!
Co to za nagroda? To najważniejsza forma uznania przyznana za najwybitniejsze osiągnięcia polskich muzeów. Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla to propagowanie najlepszych wzorów działalności muzealnej oraz nieocenione źródło wiedzy o historii oraz kierunkach rozwoju polskiego muzealnictwa. To wyróżnienie jest po prostu gwarantem wysokiej jakości wystawy. Powiedzeniem „to trzeba zobaczyć!” Organizatorem Konkursu jest rokrocznie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzeów.
Otwartą w marcu 2023 r. wystawę w MIT nagrodzono w kategorii „Nowe i zmodernizowane wystawy stałe”. Można ją oglądać w Zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca 15.
Ekspozycja o mieście, o technice i o człowieku…
Zwiedzający wystawy techniki przyzwyczaili się do oglądania zabytków, takich jak dawne samochody, radia czy maszyny do pisania wraz z towarzyszącym im opisem. Tymczasem autorzy wystawy w MIT przyjęli inne założenie, stawiać na pierwszym miejscu człowieka jako użytkownika miejskiej infrastruktury.
To właśnie czynnik ludzki pozwala nie tylko na kontekstową i społeczną analizę rozwoju techniki, czy poszczególnych sieci miejskich, ale przede wszystkim umożliwia spójną prezentację poziomu złożoności funkcjonowania miasta i jego oddziaływania na ludzi. Relacje człowiek-miasto stanowią bowiem ramę interpretacyjną pozwalającą na prezentowanie wybranych obiektów z kolekcji Muzeum, czy – szerzej – określonych zagadnień inżynieryjnych.
Wskazanie potrzeb, które miasta zaspokajają, pozwala na prezentację i omówienie procesów ich kształtowania i przemian. Prawidłowości związane z rozwojem miast pozwalają także na przedstawienie obszarów, w których spotyka się to, co publiczne z prywatnym. Inżynieria miejska, jako sieciowe rozwiązanie techniczne, przenika do strefy prywatnej – przez której zakres i granice jest również definiowana.
Podróż w czasie, podróż sentymentalna…
Ekspozycja zaprasza widza na podróż w czasie – od pierwszych koncepcji miast, przez kolejne epoki, w tym obie rewolucje przemysłowe i powojenną modernizację, aż po czasy współczesne, a nawet do przyszłości. Ci, którzy wystawę już zwiedzali na pewno pamiętają towarzyszące jej okrzyki „o! Pamiętam taki sprzęt mieli w domu moi dziadkowie!” Dziedzictwo techniki jest bowiem wspaniałym nośnikiem ludzkich historii.
Bądźmy technoczuli!
Tytułowa „technoczułość” oznacza nie tylko to, że twórcy wystawy dołożyli wszelkich starań, by zająć się dziedzictwem techniki z należną mu starannością, ale przede wszystkim to, że starali się przywrócić należne mu miejsce w dyskursie historycznym i kulturowym.
Świadczy o tym także staranna, przemyślana aranżacja. Dominują dwie barwy: grafitowa jako kolor kojarzący się z przemysłem oraz biała dominująca w warstwie tekstowej. Kontrapunktem są wyróżnione intensywnymi barwami przestrzenie związane ze stanowiskami doświadczalnymi i odpoczynkiem.
Oświetlenie buduje intymną atmosferę i piękne wyeksponowanie zabytkowych obiektów. Wiele z nich zaskakuje urodą.
Projektanci dołożyli starań, by wizyta w muzeum była wielozmysłowym, sensualnym doświadczeniem. By odbiorcy nie tylko obejrzeli wystawę, ale także ją „przeżyli”. Istotna jest tu między innymi możliwość interakcji zwiedzającego z poszczególnymi elementami (stanowiska interaktywne i multimedialne), ale również oddziaływanie na zmysły (dotyk, wzrok, słuch). Ważną rolę odgrywa obecna na wystawie ścieżka dźwiękowa, która w dyskretny sposób podkreśla głosy obiektów (tykanie zegara wieżowego, stukanie maszyny do pisania, dawne audycje radiowe).
600 zabytków na 3000 m2
W świat myśli inżynieryjnej wprowadza aż 600 niezwykłych zabytków techniki, w tym eksponaty o unikatowym charakterze. Wiele z nich przeszło do historii jako przedmioty kultowe, jak choćby pralka Frania czy prototyp polskiego mikrosamochodu Smyk, komputer Odra 1305, czy prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz minikomputera PSPD 90 krakowskiej produkcji.
Narrację uzupełniają repliki, modele, makiety, materiały audiowizualne i zdjęcia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS