A A+ A++

Od lewej: plakat promujący wystawę Legenda Radmoru (materiały Muzeum Miasta Gdyni), plakat promujący spotkania literackie w Muzeum Emigracji (materiały MEG), budynek Muzeum Miasta Gdyni (górne zdjęcie, fot. Kamil Złoch), budynek Muzeum Emigracji (dolne zdjęcie, fot. Bogna Kociumbas)

29.10.2020 r.

Listopad w gdyńskich muzeach zapowiada się niezwykle ciekawie. Placówki przy ul. Polskiej 1 i Zawiszy Czarnego zapowiadają spotkania z interesującymi osobami, a także spacery i nowe wystawy. Wydarzenia odbywać się będą zarówno stacjonarnie, jak i on-line. Sprawdź, co będzie się działo w nadchodzącym miesiącu.

MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI

Listopad przy ul. Polskiej 1 upłynie pod hasłem Spotkań Literackich. Cykl odbędzie się już po raz piąty. Tym razem w całości zostanie zorganizowany online. Od 6 do 8 listopada uczestnicy wydarzenia będą mogli posłuchać wywiadów z autorami literatury non-fiction. Muzeum Emigracji przygotowało 6 podcastów książkowych, które premierowo zaprezentuje na YouTube i Spotify. Podczas odsłuchu spotkamy się z polskimi korespondentami w Paryżu i Brukseli i porozmawiamy o kulturotwórczej roli obu krajów. Poznamy także losy dwóch Polaków, którzy z różnych powodów zdecydowali się na emigrację do Francji i Belgii. Z kolei autorki dwóch wydawniczych premier tej jesieni – Ludwika Włosek i Anna Pamuła – opowiedzą o problemach, jakich doświadczają we Francji przedstawiciele drugiego i trzeciego pokolenia imigrantów z Algierii.

materiały Muzeum Emigracji w Gdyni

Z kim tak Ci będzie źle, jak ze mną? Pyta Remigiusz Grzela, autor reportażu o Kalinie Jędrusik i Stanisławie Dygacie. Odpowiedzi szukać należy w książce poświęconej ich burzliwej relacji, a także podczas spotkania organizowanego przez MEG. Transmisja na YouTube Muzeum Emigracji w Gdyni we wtorek 24 listopada o godzinie 19:00.

W ramach wystawy „Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939” odbędzie się kolejne wydarzenie towarzyszące. Spotkanie „Circular economy – ekologia w start-upach i biznesie” dotyczyć będzie gospodarki w obiegu zamkniętym, która rewolucjonizuje wszystkie dziedziny naszego życia. Według jej założeń wartość materiałów i zasobów ma być utrzymywana w gospodarce tak długo, jak to możliwe, by w efekcie ograniczyć wytwarzanie odpadów. Jak w tym zakresie rozwija się technologia w Polsce? Czy przedsiębiorcy zwracają uwagę na proekologiczne rozwiązania? Gościem spotkania będzie Martyna Sztabą – CEO i współzałożycielką firmy Syntoil, specjalizującej się w przywracaniu produktów z procesu przetwarzania opon oraz odpadów gumowych. Wydarzenie odbędzie się on-line, 5 listopada o godzinie 18:00.

Na wyjątkowy webinar-szkolenie muzeum zaprasza nauczycieli klas VI-VIII oraz szkół ponadpodstawowych. Podczas wydarzenia premierowo zaprezentowany zostanie spot antydyskryminacyjny, zrealizowany we współpracy z pedagogami oraz Centrum Rozwoju Jump. Wideo pt. #nauczsięreagować wraz z pakietem edukacyjnym pomoże pedagogom szkolnym i uczniom podjąć wspólne działanie, aby szkoła stała się bezpiecznym miejscem, gdzie każdego traktuje się z szacunkiem i serdecznością. Wydarzenie zaplanowano 13 listopada o godzinie 18:00.

materiały Muzeum Emigracji w Gdyni

W związku z zagrożeniem epidemicznym i wprowadzeniem czerwonej strefy w Gdyni wszystkie wydarzenia stacjonarne w Muzeum zostają zawieszone do odwołania. Odwiedzić można za to wystawę stałą oraz czasową. Przed wizytą warto zapoznać się z nowym regulaminem zwiedzania. Szczegółowe informacje na ten temat, a także o poszczególnych wydarzeniach można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Emigracji w Gdyni.

MUZEUM MIASTA GDYNI

W listopadzie w Muzeum Miasta Gdyni inaugurację będzie miała wyjątkowa wystawa. „Legendy Radmoru” to podróż przez ponad pięćdziesiąt lat historii komunikacji radiowej, techniki i wzornictwa przemysłowego, a przede wszystkim to opowieść o ludziach, którzy budowali to legendarne gdyńskie przedsiębiorstwo. Istniejąca nieprzerwanie od 1947 roku firma zapisała się w historii naszego kraju jako jeden z czołowych producentów urządzeń łączności. To wymarzone, cudem zdobyte hi-fi 5100, czy wyczekiwane rozmowy stęsknionych marynarzy za pośrednictwem Gdynia Radio. Sprzęty z logiem Radmoru przez lata służyły radiooficerom, płetwonurkom, taksówkarzom, kolejarzom, czy służbom mundurowym. Kuratorami wystawy są Agnieszka Drączkowska, Paweł Gełesz i Artur Wodzyński.

Wystawę podziwiać będzie można w Muzeum Miasta Gdyni od 7 listopada do 25 kwietnia 2021 roku. Honorowy patronat na nią objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

materiały promocyjne Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza również na szereg wydarzeń, które odbędą się w listopadzie. W ramach cyklu „Perły” odbędzie się kolejny wykład, który powinien zainteresować wszystkich miłośników architektury. Wykład pt. „(Nie)modernistyczna architektura pierwszej połowy XX wieku” odbędzie 5 listopada o godzinie 17:00.

11 listopada Muzeum wpisze się z kolei w obchody Dnia Niepodległości. O godzinie 18:00 rozpocznie się wieczorny spacer po mieście, który poprowadzi ulicą 10 Lutego. Uczestnicy poszukiwać będą majestatycznych przykładów małej i dużej architektury. Wyprawę poprowadzą: Patrycja Wójcik i Olga Lewandowska z muzealnego Ośrodka Edukacji.

W sobotę, 21 listopada o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie z Michałem Ptakiem, stylistą samochodów i środków transportu. Będzie ono o tyle wyjątkowe, że składać będzie się z dwóch części: otwartej oraz o charakterze poznawczo-edukacyjnym. Prócz opowieści o projektach, filozofii i etosie pracy, słuchacze będą mieli okazją zdobycia fachowej wiedzy. Skorzystać z niej mogą w dużym stopniu pasjonaci, adepci projektowania i przedsiębiorcy.

Ciekawą ofertę tradycyjnie prezentuje Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni. 13 listopada w ramach cyklu „Znamy się!” Olga Lewandowska oprowadzi uczestników po wystawie „Polskie Projekty Polscy Projektanci: Janusz Kaniewski”. Z kolei tydzień później, w piątek, 20 listopada, muzeum zaprosi do siebie najmłodszych gdynian i gdynianki. W ramach cyklu spotkań dotyczących rozwoju niemowląt „Muzealne Zmysły” fizjoterapeuta Maciej Matuszewski wytłumaczy, czemu zabawa jest tak ważna dla rozwoju dziecka oraz podpowie, w jaki sposób można kreatywnie bawić się z niemowlakiem w zależności od jego wieku.

materiały promocyjne Muzeum Miasta Gdyni

Na wszystkie wydarzenia organizowane przez placówkę obowiązują zapisy i ograniczona liczba miejsc. Szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń i wystaw znaleźć można stronie internetowej Muzeum Miasta Gdyni.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwszy sprzęt zimowy już w Gdyni
Następny artykułNiedziela Melomana na cztery ręce