A A+ A++

“Wyrażamy sprzeciw wobec odwołania Dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom Piotra Jabłońskiego, człowieka ogromnych kompetencji, wiedzy i wrażliwości. Zawsze otwartego na dyskusję i oddanego kwestiom społecznym. Odwołanie Piotra Jabłońskiego jest nie do przyjęcia, rażąco zwiększa ryzyko destabilizacji systemu leczenia, wyłączając z niego fachowca tej miary z ogromnym sercem i doświadczeniem, gwarantującego stabilność i skuteczną politykę przeciwdziałania i leczenia uzależnień” – czytamy w petycji. Wcześniej w Ministerstwie Zdrowia został złożony list protestacyjny przeciwko odwołaniu byłego dyrektora KCPU.

2 października dr n. med. Piotr Jabłoński, złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora Dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, a minister zdrowia Izabela Leszczyna przyjęła rezygnację i odwołała Piotra Jabłońskiego ze stanowiska. 

Dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom odwołany

Głos w sprawie odwołania byłego już dyrektora KCPU zabrał także wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny:

Krajowe Centrum jest instytucją powołaną organicznie do tego, aby przeciwdziałać uzależnieniom, w tym oczywiście uzależnieniu od alkoholu. I tutaj uznano, i Pan Dyrektor się z tym zgodził, że aktywność Centrum była nieco za słaba w tych ostatnich tygodniach. Stąd podał się do dymisji. Dymisja została przyjęta.

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny komentuje dymisję dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom
Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny komentuje dymisję dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom

Alkoholowe saszetki wycofane z rynku. Producent przeprasza
Alkoholowe saszetki wycofane z rynku. Producent przeprasza

Z decyzją nie zgadzają się m.in. Stowarzyszenie „MONAR”, Ogólnopolski Związek Pracodawców Podmiotów Leczenia Uzależnień oraz Towarzystwo Naukowe Psychoterapii Uzależnień, które 3 października wyraziły sprzeciw wobec dymisji dr Piotra Jabłońskiego oraz złożyły w Kancelarii Ministerstwa Zdrowia listy protestacyjne przeciwko odwołaniu dr Piotra Jabłońskiego z funkcji dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Naszą szczególną niezgodę budzi powód odwołania Piotra Jabłońskiego, jedynego przedstawiciela struktur państwowych, który już w sierpniu 2024 roku, natychmiast po pojawieniu się pierwszych informacji o alkotubkach, wskazywał na nieadekwatność przepisów dotyczących wprowadzania do obrotu produktów alkoholowych i konieczności ich zmiany. W tym kontekście decyzja o jego odwołaniu jest rażąco niesprawiedliwa i nie może być akceptowana. STOIMY MUREM ZA PIOTREM JABŁOŃSKIM!!!

– czytamy w internetowej petycji.

Piotr Jabłoński to jedna z najważniejszych osób w historii polskiego lecznictwa uzależnień, wybitny specjalista w dziedzinie zdrowia publicznego. Jest jednym z filarów rewolucyjnych zmian w całym systemie. To dzięki niemu mamy obecnie spójny, zintegrowany model, odpowiadający na potrzeby osób uzależnionych i ich rodzin. (…)  Dzięki jego aktywności Polska stała się częścią wielu projektów nie tylko w Unii Europejskiej, ale na całym świecie. Polski system przeciwdziałania uzależnieniom stał się wzorem dla wielu krajów, które replikują nasze rozwiązania i uczą się od nas. A to wszystko za sprawa jego mądrości i konsekwencji w działaniu, a przede wszystkim ogromnej pracy.

3 października swoje zaskoczenie i rozżalenie wyrazili także pracownicy KCPU, o czym również pisaliśmy:

Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom dziękuje byłemu dyrektorowi Piotrowi Jabłońskiemu
Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom dziękuje byłemu dyrektorowi Piotrowi Jabłońskiemu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIdą zmiany na liniach PKP: “Czas przejazdu z Płocka czy Sierpca do Warszawy przestaje być problemem”
Następny artykułGothic Remake. Długość gry i kolejne szczegóły