Dziś symbolicznie odsłonięty został mural przedstawiający harcmistrza Witolda Biziuka, patrona sokólskiego hufca ZHP.
Malowidło zdobi ścianę budynku byłej siedziby Sokólskiego Ośrodka Kultury przy ul. Grodzieńskiej. Obecnie miejscu mieści się tam siedziba Hufca ZHP w Sokółce. Pomysłodawcą wykonania muralu był harcerz Jacek Grzybowski. Zadanie to zgłoszono do budżetu obywatelskiego gminy Sokółka. Zagłosowało nań 95 osób. Samorząd zapłacił za malowidło 20 tys. zł.
Dziś w uroczystości wzięli m.in. udział: burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, jej zastępca Adam Kowalczuk, komendant Chorągwi ZHP w Białymstoku hm. Krzysztof Jakubowski, były komendant hm. Andrzej Bajkowski, szef sokólskiego Hufca ZHP hm. Łukasz Kojta, były komendant Wojciech Pietraszewski, ks. Aleksander Dobroński, prezes oddziału ZNP w Sokółce Anna Bednarczyk, przedstawiciele rodziny Witolda Biziuka – Krystyna Biziuk i Sławomir Sawicki, a także nauczyciele i harcerze.
Witold Biziuk urodził się 4 stycznia 1902 roku. Jego ojciec Lucjan posiadał gospodarstwo rolne, matka Malwina z domu Sowińska zajmowała się wychowaniem dzieci (sześciu synów i trzech córek).
W roku 1912 Witold Biziuk rozpoczął naukę w szkole rosyjskiej. W 1919 roku kontynuował naukę w Seminarium Nauczycielskim w Białymstoku. Tam wstąpił do drużyny harcerzy. Po ukończeniu seminarium otrzymał posadę nauczyciela Szkoły Powszechnej w Czarnej Wsi-Stacja. Dwa lata później trafił do Szkoły Powszechnej w Sokółce. Zorganizował dwie drużyny harcerskie: męską i żeńską.
W 1928 roku Witold Biziuk odbył kurs podharcmistrzowski w Radłowie koło Gdyni. Przyszły patron sokólskiego hufca zawarł związek małżeński z Izabelą Popławską, z którą miał syna. W 1932 roku władze ZHP utworzyły odrębny hufiec Sokółka, a jego szefem mianowały phm. Witolda Biziuka.
W okresie władzy sowieckiej Witold Biziuk uczył w szkole w Sokółce. W czasie okupacji niemieckiej prowadził warsztat szklarski.
W 1944 roku Witold Biziuk został burmistrzem miasta Sokółki i pełnił tę funkcję do końca sierpnia 1945 r. Zaczął organizować spółdzielczość i ochotniczą straż pożarną. Dzięki jego staraniom zorganizowano orkiestrę strażacką. Później pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w gimnazjum (później Liceum Ogólnokształcącym). To umożliwiło mu powrót do pracy w harcerstwie.
Władze ZHP reaktywowały przedwojenny hufiec Sokółce. Na hufcowego powołano phm. Witolda Biziuka. Funkcję tę pełnił on do 1949 roku, kiedy został rozkazem komendanta Chorągwi Białostockiej zwolniony „ze względów służbowych”.
Pracował w szkole do emerytury. Będąc na emeryturze działał społecznie w PSS „Społem” jako członek rady nadzorczej. Mając 80 lat, pełnił po raz trzeci funkcję komendanta Hufca ZHP w Sokółce. Zmarł 26 sierpnia 1992 roku w wieku 90 lat.
opr. (pb)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS